Przemysłowe systemy lakiernicze Nordson
Nordson Corporation jest jednym ze światowych, wiodących producentów urządzeń do precyzyjnego nanoszenia klejów, uszczelniaczy, powłok ciekłych i lakierowania proszkowego, a także dozowania innych materiałów w procesach produkcyjnych do szerokiej gamy produktów konsumenckich i przemysłowych. Firma produkuje również sprzęt używany do testowania i kontroli elementów elektronicznych, a także systemy oparte na technologii utwardzania UV i obróbki powierzchniowej. Nordson posiada biura operacyjne i biura sprzedaży w ponad 30 krajach.
Bardziej ekonomiczna aplikacja jako krok w stronę masowej personalizacji
Kolor wielu artykułów z życia codziennego, wybrany osobiście, wyraża indywidualny gust właściciela. W przypadku części zamiennych i elementów technicznych malowanie wskazuje na pochodzenie (kolor producenta) i podkreśla jakość wykończenia.
To także stawia wysokie wymagania wobec wyposażenia, ponieważ inwestycja w najnowocześniejszy system lakierowania proszkowego jest amortyzowana przez:
- szybkie lakierowanie i wysoką wydajność,
- jednakową wysoką jakość i grubość powłoki bez poprawek,
- wysoki stopień automatyzacji wymagający minimalnej interwencji ze strony personelu obsługującego,
- ekonomiczną pracę, która pochłania minimum zasobów,
- staranną aplikację materiałów,
- możliwość szybkiej zmiany koloru – nawet więcej niż raz w ciągu zmiany,
- szybkie i dokładne czyszczenie sprzętu,
- łatwe utrzymanie,
- ekstremalnie wytrzymałe komponenty.
Aby w pełni wykorzystać elastyczność oraz potencjał ekonomiczny, ważne jest, aby nie tylko zoptymalizować indywidualne komponenty, ale także w pełni zintegrować i zharmonizować wszystkie elementy systemu lakierowania proszkowego. Mowa o farbach proszkowych, liniach, pompach, pistoletach, technologii odzysku farby i kabinach.
Technologia fazy gęstej Nordson: zintegrowana, wydajna, elastyczna
Kluczem do osiągania wydajnej powłoki malarskiej jest technologia gęstej fazy Nordson z charakterystycznymi pompami HDLV (High Density Low Velocity), która znacząco poprawiła zarówno procesy, jak i otrzymywane wyniki. Technologia ta zapewnia oszczędność proszku do 45%, działa przy znacznie niższym ciśnieniu powietrza, daje użytkownikom dokładną kontrolę nad ilością dostarczanej farby proszkowej i pozwala pracować z jeszcze większą precyzją.
Zaraz po otwarciu zaworu wlotowego zawór wylotowy zamyka się, proszek jest wciągany i przetrzymywany. W następnym cyklu roboczym proszek jest wypychany z pierwszej komory, podczas gdy druga komora napełnia się. Powoduje to stałe, liniowe dostarczanie proszku, zapewniając wysoką wydajność aplikacji przy niskim zużyciu proszku i utrzymuje tę wydajność przez długi czas w niezwykle szerokim zakresie ustawień, nawet przy aplikacji cienkich warstw proszku.
Pompy HDLV firmy Nordson są praktycznie bezobsługowe, co oznacza, że podnoszą jakość, elastyczność i korzyści produkcyjne przez długi okres. Jedynymi komponentami podlegającymi zużyciu są zawory zaciskowe, które są zaprojektowane na żywotność 4000 godzin pracy. Regularnie wykraczają poza ten czas, minimalizując w ten sposób kosztowne czynności konserwacyjne i przestoje.
W połączeniu ze specjalnie opracowanymi pistoletami proszkowymi Nordson pompy HDLV oferują jeszcze większe korzyści, które obejmują mniejsze zanieczyszczenie koloru, bardziej jednolitą powłokę i łatwiejsze lakierowanie klatek Faradaya. Zmiany kolorów są szczególnie szybkie, a funkcja samooczyszczenia zapewnia im bezproblemową pracę.
Węże o średnicy zaledwie 6 milimetrów zasilają pistolety i zapewniają delikatny natrysk. Dzięki temu proszek jest aplikowany lepiej, zwiększając w ten sposób wydajność, ułatwiając lakierowanie złożonych geometrycznie detali, minimalizując wymagany czas pracy, zwiększając szybkość produkcji i zmniejszając zużycie proszku.
Szybkość nanoszenia proszku można łatwo dostosować za pomocą układu sterowania, więc nie jest wymagana żadna mechaniczna regulacja.
Technologia idealnie nadaje się do w pełni zautomatyzowanej produkcji i pomaga osiągnąć nawet najbardziej ambitne cele w zakresie lean manufacturingu.
Komentarze (0)