• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 5(127)/2020

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  13.11.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 3 z 5

    Jednym z kluczowych elementów istotnych z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa w obszarze magazynowym jest prawidłowa wentylacja. Jej odpowiednie wykonanie będzie wymagało konsultacji z technologiem, specjalistą ppoż. oraz projektantem i powinno uwzględniać łączne oddziaływanie wszystkich magazynowanych substancji. Generalnie zgodnie z pkt 32 rozporządzenia [1] koniecznie jest zapewnienie wentylacji pozwalającej na redukcję stężeń substancji niebezpiecznych poniżej ich wartości NDS. Przepisy regulują również kwestie tzw. wentylacji awaryjnej, która powinna gwarantować co najmniej 10 wymian powietrza na godzinę i mieć możliwość sterowania z zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia magazynowego. Przy projektowaniu wentylacji należy uwzględnić charakter wydzielających się oparów tak, aby prawidłowo dobrać położenie otworów wentylacyjnych. Dla oparów cięższych od powietrza otwory powinny być umieszczone nad posadzką, a dla oparów lżejszych lub o gęstości zbliżonej do gęstości powietrza pod stropem pomieszczenia magazynowego. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Środki ochrony zbiorowej

    Miejsca magazynowania są traktowane jak miejsca stosowania środków chemicznych i powinny być wyposażone w środki ochrony zbiorowej, takie jak myjka awaryjna do oczu i prysznic awaryjny. Sposób, umiejscowienie i zasady instalacji wyżej wymienionych urządzeń określa rozporządzenie [1]. Reguluje ono również kwestię dostępności do węzła sanitarnego dla osób pracujących z chemikaliami. 

    Środki ochrony indywidualnej

    Poza środkami ochrony zbiorowej każda osoba pracująca i mająca kontakt z środkami niebezpiecznymi powinna zostać wyposażona przez pracodawcę w środki ochrony indywidualnej obejmujące, zależnie od rodzaju i wielkości narażenia, ochronę wzroku, ochronę ciała i ochronę dróg oddechowych. Doboru tych środków dokonuje się na podstawie analizy zagrożeń wskazanych w karcie charakterystyki oraz zaleceń z sekcji 8 karty odnoszących się do kontroli narażenia i środków ochrony indywidualnej.

    Działania organizacyjne

    W miejscach magazynowania środków chemicznych muszą być dostępne karty charakterystyki wszystkich przechowywanych substancji czy mieszanin. Prawo nie definiuje jednoznacznie formy, w jakiej mają być dostępne, tj. papierowej czy na nośniku elektronicznym. Ważne, aby niezależnie od wybranej formy każda osoba zainteresowana miała do nich dostęp w łatwy sposób. Poza dostępnością kart każdy pracownik, który ma styczność z daną substancją czy mieszaniną, powinien zostać zapoznany z treścią karty, a w szczególności z elementami wskazującymi na zagrożenia, sposobem zabezpieczenia przed narażeniem oraz reagowaniem w sytuacjach awaryjnych. Bardzo ważne jest, aby każda osoba dopuszczona przez pracodawcę do pracy z chemikaliami posiadała stosowne orzeczenie od lekarza medycyny pracy. Samo stanowisko powinno mieć oszacowane ryzyko zawodowe, a pracownik powinien być z nim zapoznany. Pracodawca jest też zobowiązany do wykonywania badań środowiska pracy obejmujacych wszystkie substancje wskazane w sekcji 8.1 karty charakterystyki, które zostały objęte wartościami granicznymi w miejscu pracy. Wynik pomiarów powinien również być komunikowany pracownikom.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...