• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 1(111)/2018

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  23.02.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 3 z 4

    Odpady z zakładowych oczyszczalni ścieków 

    Niezależnie od składu chemicznego osady i szlamy powstające w wyniku fizykochemicznych metod oczyszczania ścieków (neutralizacja, redukcja, np. chromu, strącanie) powinny być klasyfikowane w grupie 19, która dotyczy m.in. szlamów z oczyszczalni, uzdatniania wody pitnej oraz wody do celów przemysłowych. W przypadku szlamów z oczyszczalni zakładowych po procesach chemicznej obróbki powierzchniowej stosowane są dwa kody – 19 02 05* – dla odpadów poneutralizacyjnych zawierających substancje niebezpieczne, np. jony metali ciężkich, jak nikiel, kadm, chrom. W przypadku szlamów niezawierających substancji niebezpiecznych można zastosować kod 19 02 06. Prawidłowymi kodami dla odpadów z oczyszczalni zakładowych są również kody 19 08 13* i 19 08 14 opisujące szlamy z oczyszczania ścieków przemysłowych metodami innymi niż biologiczne.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Procesy obróbki mechanicznej

    Chemiczna obróbka powierzchni jest często wspierana procesami mechanicznymi, takimi jak szlifowanie, szczotkowanie, śrutowanie i wszelkiego rodzaju obróbki skrawaniem w przypadku fabrykacji detali przed procesem lakierowania. Wszystkie te procesy skutkują powstaniem odpadów mogących mieścić się zarówno w kategorii odpadów niebezpiecznych, jak i innych niż niebezpieczne. Do niebezpiecznych będą należeć wszelkiego rodzaju chłodziwa, oleje i emulsje olejowe stosowane w obróbce mechanicznej, które powinny być utylizowane pod kodami 12 01 06* do 12 01 10*. Innymi niż niebezpieczne będą odpady metali żelaznych i nieżelaznych pozostałe po procesach mechanicznych. 

    Stosowane W zakładach środki chemiczne i opakowania po chemikaliach

    Konieczność zagospodarowania substancji chemicznych stosowanych w procesach obróbki powierzchniowej pojawia się raczej rzadko i dotyczy jedynie przypadków, w których zakład pozbywa się przeterminowanych środków niespełniających wymagań jakościowych. Problem kodyfikacji rozwiązuje tutaj za nas ich dostawca, ponieważ w karcie charakterystyki w sekcji 13 wskazuje sposób postępowania z odpadami produktu. Należy pamiętać jednak o tym, że sugerowane przez dostawcę kody dotyczą jedynie niezanieczyszczonego produktu i opakowania po nim. W przypadku zanieczyszczenia innymi substancjami kodyfikacja może ulec zmianie. Jeżeli karta charakterystyki nie wskazuje konkretnego kodu odpadu można zastosować kod z grupy 16. Dla substancji nieorganicznych będzie to kod 16 05 07*, a dla organicznych 16 05 08*. Pod tymi kodami można również utylizować przeterminowane i niespełniające wymogów jakościowych odczynniki z laboratoriów zakładowych.

    Opakowania po środkach chemicznych, o ile są one klasyfikowane jako niebezpieczne zgodnie z klasyfikacją CLP, powinny być przekazywane odbiorcy z kodem 15 01 10*, tj. jako opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone. W przypadku opakowań po substancjach lub mieszaninach nieklasyfikowanych można zastosować kody 15 01 01 do 15 01 04, zależnie od rodzaju materiału, z którego wykonane jest opakowanie. Przepisy dopuszczają co prawda możliwość przekazywania opakowań po substancjach niebezpiecznych pod kodami bez gwiazdki, ale wymaga to ich skutecznego umycia i pozbawienia śladów substancji, co w praktyce jest trudne i mało opłacalne. Dodatkowo nie wolno stosować tej procedury do opakowań po środkach klasyfikowanych jako toksyczne i/lub niebezpieczne dla środowiska. 

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...