• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 1(123)/2020

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  26.02.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Wykres. 1. Porównanie kosztów dla różnych metod utylizacji LZO.

    Wykres. 1. Porównanie kosztów dla różnych metod utylizacji LZO.

    Strona 2 z 3


        Tab. 1. Porównanie dostępnych metod degradacji LZO i odorów.

    Technologia Ekoinwentyki, w porównaniu do obecnie dostępnych i stosowanych metod usuwania LZO i odorów z gazów emitowanych przez przemysł, wypada znacznie korzystniej, nie tylko w aspekcie ekonomicznym, ale również pod względem proekologicznym (tab. 1).
    Technologia przeznaczona jest dla przedsiębiorstw i zakładów produkcyjnych, które emitują LZO, jak również odory powstające w procesach produkcyjnych. Zaoferowane rozwiązanie umożliwia odbiorcom docelowym spełnienie rygorystycznych wymogów UE w obszarze ochrony środowiska.
    Dotychczas technologia biooczyszczania powietrza w bioreaktorach KBT została zaimplementowana do przemysłu branży automotive (rys. 1a),
    lakierniczego (rys. 1b), wydobywczego, a także w oczyszczalni ścieków. 

    Technologia charakteryzuje się wysokim potencjałem ekoinnowacyjnym, w wyniku zrealizowania projektu POIR 1.1.1., którego celem było opracowanie, adaptacja i docelowo wdrożenie do praktyki gospodarczej innowacyjnej technologii biooczyszczania powietrza w Kompaktowych Bioreaktorach Trójfazowych (KBT) z LZO i odorów dla nowych gałęzi przemysłu. Do projektu została wybrana firma reprezentująca szeroką branżę przemysłu lakierniczego w sektorze automotive. Identyfikacja zanieczyszczeń emitowanych podczas procesów lakierniczych i odlakierowania pozwoli na powielanie wyników projektu także do innych lakierni, m.in. przemysłu drzewnego, metalurgicznego, samochodowego czy farmaceutycznego. 
    Według badań przeprowadzonych w ramach projektu usuwanie LZO i odorów z gazów emitowanych w zakładzie branży lakierniczej przy użyciu reaktorów KBT daje bardzo obiecujące efekty, bowiem średnia efektywność usuwania LZO ukształtowała się na poziomie 95–99%. Na podstawie uzyskiwanych rezultatów wykazujących wysoką efektywność degradacji LZO i odorów można stwierdzić, że reaktory KBT wykazują bardzo duży potencjał wdrożeniowy w różnych rodzajach przemysłu, przede wszystkim w szerokiej branży przemysłu drzewnego – obejmującego nie tylko przemysł tartaczny (w tym głównie wytwórnie materiałów podłogowych oraz nasycalnie drewna), ale także meblarski, stolarki budowlanej, wytwórnie płyt, sklejek i opakowań drewnianych – jak i w równie obszernej branży chemicznej, w szczególności w obszarze chemii organicznej.              

    GALERIA ZDJĘĆ

    Rys. 1a. Kompaktowy Bioreaktor Trójfazowy wdrożony do przemysłu branży automotive przez Ekoinwentyka sp. z o.o. (w ramach projektu POIR.01.01.01). Fot. Ekoinwentyka sp. z o.o.
    Rys. 1b. Bateria trzech Kompaktowych Bioreaktorów Trójfazowych wdrożonych do przemysłu lakierniczego przez Ekoinwentyka sp. z o.o. Fot. Ekoinwentyka sp. z o.o.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...