Trawienie
Trawienie realizowane jest zarówno w roztworach kwaśnych, jak i alkalicznych. W tym przypadku zanieczyszczenia do powietrza mogą być emitowane zarówno w postaci gazów, jak i zawiesiny kropel, a część substancji posiada poziomy dopuszczalne i podlega obowiązkowi uzyskania pozwolenia sektorowego lub ujęcia w pozwoleniu zintegrowanym. Kąpiele alkaliczne są powszechnie stosowane w przypadku obróbki aluminium. Pod względem chemicznym są to wodne roztwory wodorotlenku sodowego lub potasowego z dodatkiem środków poprawiających zwilżalność i ew. czynników kompleksujących. Emisja z tych procesów, tak jak w przypadku procesów mycia, dotyczy prawie tylko i wyłącznie zawiesiny kropel, a nie bezpośrednio fazy gazowej.
W przypadku kwaśnych kąpieli trawiących sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ stosowane tutaj powszechnie kwasy posiadają już swoje wartości odniesienia w powietrzu, więc ich emisja będzie wymagała uzyskania pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza. Co więcej, są one wprowadzane do powietrza na dwa sposoby, tj. w postaci gazowej, jak np. chlorowodór, fluorowodór (w rozporządzeniu wskazany jako fluor, tj. suma fluoru gazowego i jonów fluorkowych), czy w postaci zawiesiny kropel, jak np. kwas siarkowy. Kąpiele te, poza emisją samych składników roztworów trawiących, mogą generować w wyniku wytrawiania powierzchni gazowe produkty zanieczyszczające powietrze, jak np. tlenki azotu w przypadku stosowania do procesów trawienia kwasu azotowego. Stosowanie jednak w dużych ilościach kwasu azotowego jest ograniczone z uwagi na problemy z oczyszczaniem ścieków (wszystkie azotany są solami rozpuszczalnymi w wodzie).
Procesy płukania
Proces płukania realizowany w wodzie wodociągowej lub wodzie demineralizowanej ma za zadanie usunięcie z powierzchni obrabianych pozostałości kąpieli procesowych. Pod kątem emisji do powietrza procesy te nie stanowią najczęściej dużego problemu. Stężenia substancji są zdecydowanie mniejsze niż w procesach typowo obróbczych, a co za tym idzie, emisja jest znikoma. Powinna ona być jednak ujmowana z bilansie całościowym dla linii procesowej. Z uwagi na niskie stężenia emisja większości substancji będzie częściej związana z tworzeniem aerozoli niż z emisją zanieczyszczeń gazowych.
Komentarze (0)