• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 6(110)/2017

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  18.12.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 2 z 5

    Trawienie 

    Trawienie realizowane jest zarówno w roztworach kwaśnych, jak i alkalicznych. W tym przypadku zanieczyszczenia do powietrza mogą być emitowane zarówno w postaci gazów, jak i zawiesiny kropel, a część substancji posiada poziomy dopuszczalne i podlega obowiązkowi uzyskania pozwolenia sektorowego lub ujęcia w pozwoleniu zintegrowanym. Kąpiele alkaliczne są powszechnie stosowane w przypadku obróbki aluminium. Pod względem chemicznym są to wodne roztwory wodorotlenku sodowego lub potasowego z dodatkiem środków poprawiających zwilżalność i ew. czynników kompleksujących. Emisja z tych procesów, tak jak w przypadku procesów mycia, dotyczy prawie tylko i wyłącznie zawiesiny kropel, a nie bezpośrednio fazy gazowej. 
    W przypadku kwaśnych kąpieli trawiących sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ stosowane tutaj powszechnie kwasy posiadają już swoje wartości odniesienia w powietrzu, więc ich emisja będzie wymagała uzyskania pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza. Co więcej, są one wprowadzane do powietrza na dwa sposoby, tj. w postaci gazowej, jak np. chlorowodór, fluorowodór (w rozporządzeniu wskazany jako fluor, tj. suma fluoru gazowego i jonów fluorkowych), czy w postaci zawiesiny kropel, jak np. kwas siarkowy. Kąpiele te, poza emisją samych składników roztworów trawiących, mogą generować w wyniku wytrawiania powierzchni gazowe produkty zanieczyszczające powietrze, jak np. tlenki azotu w przypadku stosowania do procesów trawienia kwasu azotowego. Stosowanie jednak w dużych ilościach kwasu azotowego jest ograniczone z uwagi na problemy z oczyszczaniem ścieków (wszystkie azotany są solami rozpuszczalnymi w wodzie). 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Rozwiązaniem dość skutecznie ograniczającym emisję do powietrza z ww. procesów mogą być dodatki inhibitorów trawienia. Ich podstawowym celem jest ograniczenie szybkości wytrawiania materiału bazowego w stosunku do nalotów tlenkowych obecnych na powierzchni, co pozwala na skuteczne ograniczenie m.in. gazowania kąpieli. Dodatkowo inhibitory dają możliwość znacznego obniżenia zużycia kąpieli trawiących. Skuteczność wielu obecnie stosowanych inhibitorów sięga ponad 95%.

    Procesy płukania

    Proces płukania realizowany w wodzie wodociągowej lub wodzie demineralizowanej ma za zadanie usunięcie z powierzchni obrabianych pozostałości kąpieli procesowych. Pod kątem emisji do powietrza procesy te nie stanowią najczęściej dużego problemu. Stężenia substancji są zdecydowanie mniejsze niż w procesach typowo obróbczych, a co za tym idzie, emisja jest znikoma. Powinna ona być jednak ujmowana z bilansie całościowym dla linii procesowej. Z uwagi na niskie stężenia emisja większości substancji będzie częściej związana z tworzeniem aerozoli niż z emisją zanieczyszczeń gazowych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...