• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 1(123)/2020

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  26.02.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 3 z 4

    Odpady typowe dla obróbek powierzchniowych

    Specyfika technologii stosowanych przez zakłady zajmujące się chemiczną obróbką powierzchni oraz lakierowaniem pozwala przewidzieć pewne grupy odpadów charakterystyczne dla tej branży. Procesy obróbki powierzchniowej w przypadku lakierni czy anodowni są realizowane przy użyciu metod chemicznych. Zatem odpowiednią grupą dla odpadów z tych procesów jest tylko i wyłącznie grupa 11 (odpady z fizykochemicznej obróbki i powlekania powierzchni metali…), podgrupa 01 (odpady z fosforanowania, wytrawiania, alkalicznego odtłuszczania, anodowania). Dla odpadów z procesów lakierowania powinniśmy przewidzieć kody z grupy 08 01. Dla większości farb proszkowych oraz farb wodorozcieńczalnych będzie to kod 08 01 12, a dla odpadów farb rozpuszczalnikowych z kolei 08 01 11*. Dla firm, które realizują we własnym zakresie procesy chemicznego odlakierowania, konieczne będzie wprowadzenie do wniosku kodów odpadów dla pozostałości usuniętej farby: 08 01 13* lub 08 01 14. Sama zaś kąpiel odlakierowująca, o ile będzie zachodziła konieczność jej utylizacji, powinna zyskać kod 08 01 17*. Warto również pamiętać o kodach z grupy 15 01. Podgrupa ta obejmuje odpady opakowaniowe różnego rodzaju, jakie dość często powstają w zakładach. Odpady z grupy 15 01 01 do 15 01 04 to odpady opakowaniowe z materiałów podstawowych, jak papier, plastik czy drewno. Godnym rozważenia kodem jest również 15 01 06, tj. zmieszane odpady opakowaniowe, pod którym firmy coraz częściej przekazują tzw. surowce wtórne. Aby zagospodarować opakowania po dostarczanych środkach chemicznych, warto również wprowadzić kod 15 01 10*. W grupie 15 podgrupie 02 mieszczą się odpady wszelkiego rodzaju filtrów, sorbentów i czyściw, jakie mogą powstawać w związku z prowadzonymi procesami obróbczymi lub procesami dodatkowymi. Jeżeli powierzchnie metali, poza metodą chemiczną, są również obrabiane w procesach mechanicznych, jak cięcie, frezowanie itp., to powstające odpady będą wymagały zagospodarowania pod kodami z grupy 12 01. W grupie tej mieszczą się zarówno odpady metali z procesów obróbczych, jak i pozostałości szeroko wykorzystywanych w procesach mechanicznych chłodziw oraz olejów i emulsji olejowych.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Numer rejestrowy i co dalej?

    W wyniku rejestracji otrzymamy indywidualny numer nadany w ogólnie dostępnej bazie, tzw. rejestrze podmiotów, w którym każdy może sprawdzić legalność oraz zakres działania innych firm, z którymi ma zamiar współpracować. Z punktu widzenia zakładu przekazującego odpady najważniejsza będzie oczywiście weryfikacja tych podmiotów, którym będziemy przekazywać odpad do transportu czy też dalszego zagospodarowania. Uzyskując numer rejestrowy mamy już dostęp do bazy i możliwość generowania dokumentów koniecznych do dalszego zagospodarowywania odpadów. W bazie istnieje moduł KPO, w którym wystawimy karty przekazania odpadów oraz moduł KEO, w którym możliwe jest poprowadzenie ewidencji odpadowej w miejsce dotychczas istniejącej ewidencji papierowej czy elektronicznej prowadzonej samodzielnie w wewnętrznym systemie informatycznym. Prawidłowa nawigacja po bazie BDO wymaga pewnej wiedzy z zakresu gospodarki odpadami i może dla części użytkowników być nieco skomplikowana, jednak z uwagi na złożoność problemu nie ma możliwości omówienia tego tematu w niniejszym artykule. 

    Bezwzględnie należy pamiętać o konieczności umieszczania nadanego numeru rejestrowego BDO na dokumentach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, co wynika z art. 63 ustawy o odpadach [1]. Brak umieszczenia i stosowania ww. numeru może skutkować karami finansowymi, choć prawo nie do końca precyzuje, o jakie dokumenty firmowe chodzi. Zgodnie z ustawą o podatku VAT można domniemywać, że na pewno będą to wystawiane faktury.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...