• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 1(105)/2017

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  20.02.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 1 z 5

    Cz. 2. Ważne informacje zawarte w kartach charakterystyki

    18 sekcji kart charakterystyki zawiera wiele informacji bardzo ważnych z punktu widzenia prawidłowej organizacji pracy ze środkami chemicznymi. Znajomość ich treści pozwala na zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pracowników, minimalizację ryzyka wystąpienia awarii czy uwolnienia środków do środowiska naturalnego. Każda osoba pracująca z chemikaliami powinna być zaznajomiona z treścią karty. Jest to obowiązek prawny, za realizację którego jest odpowiedzialny pracodawca.

    Nagłówek karty

    W nagłówku karty znajdziemy informację czy jej zakres jest zgodny z wymaganiami rozporządzenia REACH, logo producenta/dystrybutora wyrobu, datę sporządzenia karty oraz nazwę środka chemicznego, którego dotyczy karta. Często w nazwie pojawia się informacja odnośnie stężenia środka, o ile mamy do czynienia z roztworami substancji w rozpuszczalnikach np. (amoniak 30% r-r wodny). Pamiętać należy, że klasyfikacja zagrożeń może być różna, zależnie od stężenia roztworu, więc do każdego z nich powinniśmy mieć osobną kartę. Również, jeżeli kupujemy dany środek od różnych dostawców, to powinniśmy otrzymać karty od każdego z nich. Nie ma znaczenia natomiast opakowanie w jakim kupujemy dany środek oraz jego wielkość. Informacja taka pojawia się często, co prawda, za nazwą handlową środka, ale jej umieszczanie jest zbędne i rodzi niepotrzebne wątpliwości odnośnie posiadania większej ilości kart dla tego samego produktu w różnej wielkości opakowaniach.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Sekcja 1 – identyfikacja substancji/mieszaniny i przedsiębiorstwa

    W sekcji pierwszej, poza nazwą handlową preparatu, która powinna być identyczna w karcie i na etykiecie opakowania środka chemicznego, znajdziemy również informację odnośnie zastosowania danego środka oraz zastosowań odradzanych. Zastosowanie odradzane to takie, które zgodnie z najlepszą wiedzą producenta, może stanowić zagrożenia dla zdrowia, życia pracowników, środowiska naturalnego czy grozić poważną awarią. W wielu przypadkach w miejscu tym pojawia się wpis „nieznane”, o ile nie zidentyfikowano żadnych zagrożeń. Sekcja 1 zawiera również informację o dostawcy karty charakterystyki z dokładnym wskazaniem jego nazwy, adresu oraz numeru telefonu osoby odpowiedzialnej za stworzenie i wydanie dokumentu. Bardzo ważnym elementem tej części karty jest numer telefonu alarmowego, pod który możemy dzwonić w przypadku jakichkolwiek zdarzeń wypadkowych z udziałem danego środka chemicznego w celu uzyskania dodatkowych informacji odnośnie informacji zawartej w karcie. Pamiętajmy jednak, że numer ten nie jest czynny całą dobę, a jedynie w godzinach pracy dostawcy czy producenta. Poza godzinami pracy o pomoc można zwrócić się do regionalnego ośrodka medycyny pracy lub centrum toksykologicznego. W każdym regionie istnieje taki numer alarmowy powołany do życia zgodnie z wymaganiem artykułu 31, ustęp 1 rozporządzenia REACH.

    Sekcja 2 – identyfikacja zagrożeń

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...