• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 1(105)/2017

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  20.02.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 2 z 5

    Jest to jedna z ważniejszych sekcji karty charakterystyki informująca o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą dany środek chemiczny, w odniesieniu do klasyfikacji zgodnie z rozporządzeniem REACH. Opis obejmuje wszystkie rodzaje zagrożeń: zagrożenia fizykochemiczne, zagrożenia dla zdrowia człowieka i zagrożenia dla środowiska naturalnego:
    zagrożenia fizykochemiczne wynikają bezpośrednio z właściwości danego środka, jego reaktywności, np. palności, działania utleniającego, wybuchowość oraz wpływu na inne materiały w przypadku bezpośredniego kontaktu samego środka lub jego par. Szczególne znacznie w przypadku wielu preparatów stosowanych w zakładach obróbki powierzchniowej ma np. zagrożenie: H 290 - może powodować korozję metali. Oznacza ono, że ekspozycja na środek lub jego opary elementów metalowych w stalowych może powodować wystąpienie korozji,

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    zagrożenia dla zdrowia człowieka wynikają bezpośrednio z badań epidemiologicznych lub, o ile takowe nie są dostępne, z szacowania na podstawie składu i porównania z podobnymi środkami. Zagrożenia są rozpatrywane z zależności od drogi narażenia (sposobu wprowadzenia do organizmu) z wyróżnieniem: kontaktu przez skórę, wdychania oparów lub pyłu, spożycia danego środka,
    zagrożenie dla środowiska naturalnego zgodnie z CLP jest klasyfikowane w odniesieniu do wpływu na organizmy wodne oraz warstwę ozonową z podziałem na oddziaływanie krótkotrwałe i długotrwałe.

    W sekcji 2 zawarte są również informacje odnośnie informacji jakie zawarte muszą być na etykiecie opakowania z danym środkiem chemicznym. Przede wszystkim wskazane zostaną znaki graficzne (piktogramy) określające rodzaj zagrożenia.

     Tutaj warto zwrócić uwagę na fakt, że posługiwanie się wyłącznie piktogramami nie daje pełnej wiedzy odnośnie ryzyka i zagrożeń wynikających ze stosowania danych środków. Warto dlatego dokładnie przestudiować całą sekcję 2 karty, ponieważ pod piktogramami znajdują się również zwroty (są również powtórzone na etykiecie) określające zagrożenia (zwroty H) oraz (zwroty P) opisujące sposób zapobiegania narażeniu, reagowanie w przypadku ekspozycji na działania danego środka oraz usuwanie, tj. sposób zagospodarowania odpadów danego środka czy pojemników po nim.
    Na etykiecie środków chemicznych, poza nazwą handlową, pojawia się często informacja z nazwą substancji lub jednego do kilku składników, o ile mamy do czynienia z mieszaniną. Należy pamiętać, że etykieta nie musi zawierać informacji o wszystkich składnikach, a jedynie tych, które stwarzają zagrożenie i są wymienione w sekcji 2 jako konieczne do umieszczenia na etykiecie. Sama karta charakterystyki również nie musi zawierać informacji o wszystkich składnikach, a jedynie o tych, które stwarzają zagrożenie i przekraczają wartość progową określoną w rozporządzeniu CLP dotyczącym klasyfikacji i oznakowania środków chemicznych. Podsumowując, z całej karty charakterystyki sekcja 2 ma największe znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa stosowania środków chemicznych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...