• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 1(105)/2017

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  20.02.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 4 z 5

    Sekcja 5 – postępowanie w przypadku pożaru

    W tej sekcji znajdziemy informację odnośnie zalecanych i/lub odradzanych środków gaśniczych na wypadek wybuchu pożaru z udziałem danego środka lub w miejscu, w którym ten środek jest przechowywany. Warto zwrócić również uwagę na zagrożenia na wypadek pożaru. Większość chemikaliów stosowanych w obróbce powierzchniowej jest roztworami wodnymi i nie wykazuje właściwości palnych, ale w kontakcie z ekstremalnie wysokimi temperaturami w czasie pożaru potrafią wydzielać np. toksyczne gazy. Informacja taka jest ważna zarówno z punktu widzenia ewakuacji pracowników, jak również dla służb ratowniczych i służy między innymi dobraniu odpowiednich środków ochrony osobistej stosowanych przez ratowników podczas akcji gaśniczej.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Sekcja 6 – postępowanie w przypadku niezamierzonego uwolnienia do środowiska

    Sekcja 6 wskazuje działania jakie należy podjąć w przypadku niezamierzonego uwolnienia do środowiska danego środka chemicznego oraz niezbędne środki ochrony osobistej w jakie musi być wyposażony ratownik/pracownik usuwający skutki uwolnienia. Dla części środków jest również podawana informacja o sytuacjach szczególnie niebezpiecznych dla środowiska, których należy unikać z uwagi na możliwie duży rozmiar szkód, np. nie wlewać do kanalizacji i wód powierzchniowych z uwagi na szczególną szkodliwość dla środowiska wodnego. Czasem w tej sekcji można również znaleźć informację odnośnie kodu odpadów dla materiałów chłonnych (sorbentów) jakie były zastosowane do usunięcia uwolnionej do środowiska substancji.

    Sekcja 7 – postępowanie z substancjami i mieszaninami oraz ich magazynowanie

    Sekcja ta opisuje ogólne zasady bezpiecznego posługiwania się danym środkiem chemicznym oraz czynności jakich należy bezwzględnie unikać, aby nie doprowadzać do sytuacji potencjalnie niebezpiecznych. Warto zwrócić tutaj uwagę na ogólne warunki magazynowania danego środka, szczególnie w odniesieniu do opakowań, możliwości rozlewania środków w inne opakowania zastępcze, jak również kwestii wentylacji pomieszczenia magazynowego i temperatur składowania danego środka. Pamiętać należy, że skrajne temperatury są groźne dla chemikaliów nie tylko z uwagi na utratę parametrów jakościowych, ale również z uwagi na ryzyko ich rozkładu w tym również gwałtownego i niekontrolowanego. Ze względów bezpieczeństwa przepisy zakazują składowania bezpośrednio obok siebie niektórych materiałów o różnych klasyfikacjach zagrożeń i wzajemnym możliwym oddziaływaniu mogących skutkować wystąpieniem sytuacji niebezpiecznej (np. stężonych kwasów obok stężonych alkaliów). Jeżeli dany środek podlega ww. ograniczeniom, to również one zostaną wskazane w sekcji 7.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...