Rodzaj posiadanego pozwolenia
Zdecydowanie prościej będzie dokonać koniecznych zmian w przypadku posiadania pozwoleń sektorowych, tj. warunkujących określony rodzaj oddziaływania na środowisko, np. pozwolenie na wytwarzanie odpadów, pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza czy pozwolenia wodno-prawne. Zmiany w tego rodzaju pozwoleniach nie są ani skomplikowane, ani nie pociągają za sobą większych kosztów, więc nie powinny stanowić istotnej przeszkody decydującej o wprowadzeniu zmian w technologii.
Sytuacja znacznie się komplikuje w przypadku instalacji IPPC, czyli tych, na których ciąży obowiązek posiadania pozwolenia zintegrowanego. W tych przypadkach zmiana w technologii skutkująca zmianą wielkości oddziaływania na środowisko może skutkować koniecznością dokonania powtórnej oceny wpływu instalacji na środowisko. Zmiany dokonujemy oczywiście tylko w zakresie, jaki jest konieczny w związku z wprowadzoną modyfikacją, ale i tak będzie to proces znacznie bardziej czasochłonny i kosztowny.
Zmiana wielkości emisji
Sama zmiana oddziaływania na środowisko naturalne nie jest jeszcze decydująca o konieczności zmiany pozwolenia. Może zdarzyć się, że zmiana w instalacji, nawet z pozoru znacząca, doprowadzi do zmniejszenia wielkości oddziaływania na środowisko, np. w wyniku ograniczenia emisji zanieczyszczeń do środowiska czy energii, jak np. hałasu. W tym przypadku zmianę należy traktować jako nieistotną i niewymagającą zmiany pozwolenia.
Komentarze (0)