• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 1(129)/2021

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.03.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strefa magazynowania odpadów niebezpiecznych musi zostać oznakowana w widocznym miejscu.

    Strefa magazynowania odpadów niebezpiecznych musi zostać oznakowana w widocznym miejscu.

    Strona 3 z 4

    Oznakowanie miejsc magazynowania i pojemników z odpadami niebezpiecznymi

    Dotychczasowe przepisy nie wskazywały tak jednoznacznie sposobu oznakowania stref magazynowania odpadów, jak również nie definiowały sposobu opisywania opakowań jednostkowych z odpadami. Wchodzące z dniem 1 stycznia 2021 roku rozporządzenie wskazuje precyzyjnie sposób oznakowania miejsc magazynowania, szczególnie w odniesieniu do odpadów niebezpiecznych. Strefa magazynowania odpadów niebezpiecznych musi zostać oznakowana w widocznym miejscu tablicą koloru białego o minimalnych wymiarach 400 mm szerokości i 250 mm wysokości, na której umieszcza się napis „ODPADY NIEBEZPIECZNE” naniesiony wielkimi literami koloru czarnego o wysokości minimum 35 mm i szerokości linii minimum 4 mm. W przypadku gdy magazyn stanowi część wydzieloną innego pomieszczenia oznakowanie powinno być umieszczane obok miejsca przeznaczonego dla odpadów niebezpiecznych. Dla miejsc stanowiących odrębne pomieszczenia oznakowanie umieszcza się na drzwiach lub bramie wjazdowej. Każdorazowo oznakowanie powinno być odporne na warunki atmosferyczne, czytelne i trwałe.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Rozporządzenie definiuje jednoznacznie obowiązek umieszczania etykiet na każdym opakowaniu jednostkowym, o ile jest ono większe niż 5 litrów i zawiera odpad niebezpieczny. Wzór etykiety definiuje załącznik. Etykieta ma mieć wymiar minimum 150 mm szerokości i minimum 210 mm wysokości i zawierać napis „ODPADY NIEBEZPIECZNE” oraz wskazanie kodu i rodzaju magazynowanych odpadów, zawartości opakowania, pojemnika, kontenera, zbiornika lub worka, adresu miejsca magazynowania odpadów i daty rozpoczęcia ich magazynowania w danym miejscu. Zgodnie z zapisami rozporządzenia etykieta może zostać uzupełniona o dodatkowe informacje, np. branżowe lub charakterystyczne dla wytwórcy. 
    Etykieta zgodnie z nowymi przepisami nie ma charakteru stałego i powinna być każdorazowo modyfikowana w łańcuchu logistycznym przez każdego kolejnego posiadacza odpadów, który przejmie odpad do dalszego zagospodarowania. Modyfikacja powinna nastąpić niezwłocznie po przejęciu odpadu i musi sprowadzać się co najmniej do zmiany danych teleadresowych oraz wpisania daty rozpoczęcia magazynowania. W przypadku kiedy kolejny posiadacz nakleja nową etykietę istnieje obowiązek pozostawienia również etykiety poprzedniej, co służy między innymi określeniu łącznego maksymalnego czasu magazynowania odpadu, który wymagany jest ustawą [1]. Stosowany sposób etykietowania powinien być trwały, czytelny i odporny zarówno na przechowywane materiały, jak i warunki przechowywania odpadu. Rozporządzenie dopuszcza również stosowanie własnych wzorów etykiet, o ile zawierają wszystkie dane wskazane powyżej i dają możliwość ich aktualizacji w zakresie wymaganym przez przepisy.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...