Założenia IPPC a najlepsze dostępne techniki
Zgodnie z dyrektywą IPPC przy ustalaniu najlepszych dostępnych technik (BAT) wzięto pod uwagę wiele czynników mających wpływ na aspekty środowiskowe, a jednocześnie mających wpływ na ekonomię prowadzenie procesów produkcyjnych:
- zużycie i właściwości stosowanych surowców
- wykorzystanie substancji o mniejszej szkodliwości dla zdrowia i bardziej bezpiecznych dla środowiska
- zmniejszenie ilości powstających odpadów oraz zwiększenie udziału odzysku i recyklingu
- stosowanie sprawdzonych technik, które odniosły sukces w skali przemysłowej
- postęp techniczny, rozwój wiedzy oraz względy ekonomiczne.
Jeżeli chodzi natomiast o zakres samych technik i wytycznych opisanych w dokumentach referencyjnych czy poradnikach, to można podzielić je na kilka grup:
- zagadnienia projektowe obejmujące wszelkie możliwe do zastosowania rozwiązania techniczne służące zmniejszeniu negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne i możliwe do implementacji na etapie budowy instalacji lub jej modernizacji
- monitorowanie obejmujące nadzór nad technologią w zakresie kontroli wielkości zużyć mediów, surowców, parametrów procesowych oraz wszystkich innych mających przełożenie na wpływ instalacji na środowisko naturalne
- systemy zarządzania środowiskowego lub ich elementy stanowiące cenne narzędzia w monitorowaniu wpływu na środowisko naturalne oraz ciągłym doskonaleniu procesów produkcyjnych.
Możliwości implementacji BAT
Jak wskazaliśmy wcześniej, nowo powstające instalacje IPPC są zobligowane do wdrożenia BAT, a obowiązujący zakres jest ustalany przez organ udzielający pozwolenia w oparciu o wytyczne dla branży, specyfikę instalacji i uwarunkowania lokalne, z uwzględnieniem dopuszczalnych poziomów emisji do środowiska. Urząd co do zasady nakreśla jedynie ogólne zasady, a przedsiębiorca ma możliwość zaproponowania odpowiednich rozwiązań technicznych służących realizacji zobowiązania. Sytuacja komplikuje się nieco w przypadku linii już istniejących, dla których wdrożenie BAT, np. przy wnioskowaniu o kolejne pozwolenie zintegrowane, wiąże się z wykonaniem modernizacji. Dlatego też przed próbą uzyskania pozwolenia warto wcześniej przeanalizować wymagania dla instalacji czy branży i odpowiednio zaplanować działania. Dużo większe pole manewru pozostawiają instalacje niepodlegające dyrektywie IPPC. Tutaj wdrożenie BAT z założenia pozostaje wyborem prowadzącego instalację, a zakres rozwiązań do zastosowania można swobodnie modyfikować zależnie od możliwości technicznych i finansowych. Bez wątpienia w zasięgu każdego zakładu, niezależnie od wielkości instalacji, jest wdrożenie rozwiązań w postaci monitoringu parametrów oraz narzędzi systemów zarządzania środowiskowego, dzięki którym łatwiej będzie zbierać dane służące późniejszej optymalizacji procesów zgodnie z BAT.
Komentarze (0)