Aspekt gospodarki wodno-ściekowej jest jednym z najważniejszych dla każdego zakładu zajmującego się chemiczną obróbką powierzchni.
Kiedy wymagana jest wewnętrzna oczyszczalnia ścieków?
Wiadomo, że zakład nie może zrzucać do kanalizacji ścieków o dowolnym składzie i parametrach. Żeby możliwe było ich odprowadzenie do sieci kanalizacyjnej, muszą one spełniać wymagania zapisane w rozporządzeniu ministra infrastruktury i rozwoju z dnia 25 sierpnia 2015 r. w sprawie sposobu realizacji obowiązków dostawców ścieków przemysłowych oraz warunków ich wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych. Rozporządzenie zawiera tabelę z informacją o maksymalnym ładunku zanieczyszczeń, który pozwala na wprowadzenie ścieków do sieci kanalizacyjnej. Jeżeli którykolwiek z parametrów jest przekroczony, najprawdopodobniej konieczne będzie jego korygowanie w wewnętrznej instalacji. Warto jednak zwrócić tutaj uwagę na jeszcze jeden drobny szczegół, tj. miejsce, z którego pobiera się próbkę do badań składu i parametrów fizyko-chemicznych ścieków. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku, gdy zakład odprowadza mieszaninę ścieków przemysłowych i socjalnobytowych w postaci wspólnego strumienia. Próbkę do badań powinno się w takiej sytuacji pobierać już w miejscu, gdzie oba strumienie są ze sobą połączone i kierowane są poza zakład. W tej sytuacji odpadowe wody technologiczne są rozcieńczone ściekami socjalno-bytowymi, co ma wpływ na wielkość stężenia substancji niebezpiecznych w wyniku wymieszania ścieków i ich wzajemnego rozcieńczenia.
Oczywiście możliwe jest również zrzucanie wód ściekowych bezpośrednio do wód lub do ziemi. W tym przypadku również graniczne parametry jeżeli chodzi o ładunek zanieczyszczeń określa rozporządzenie[3]. W praktyce jest jednak mało prawdopodobne, aby ścieki z instalacji przygotowania powierzchni, nawet wstępnie podczyszczone w zakładowej oczyszczalni, spełniały warunki graniczne pozwalające odprowadzić je w ten sposób. Niezależnie jednak od sposobu postępowania, tj. zrzutu ścieków do kanalizacji lub ich wprowadzania do wód i ziemi, koniecznie jest uregulowanie formalnoprawne w postaci pozwolenia wodnoprawnego.
Komentarze (1)