• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 1(123)/2020

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  26.02.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 3

    Jeśli nie podlegamy pod któreś z powyższych wyłączeń, przystępujemy do analizy. W rozporządzeniu ministra rozwoju z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie rodzajów i ilości znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, znajduje się wykaz niebezpiecznych substancji chemicznych wraz z granicznymi ilościami. Rozporządzenie określa właściwości substancji, które zaliczają je do kategorii stwarzających zagrożenie. W rozporządzeniu zostały określone wartości progowe dla substancji nazwanych (tabela 2) oraz klas substancji (tabela 1) występujących w zakładzie dla ZZR i ZDR.  Wykaz kategorii substancji wymieniony został w tabeli 1 i obejmuje cztery działy: zagrożenia dla zdrowia (Dział H), zagrożenia fizyczne (Dział P), zagrożenia dla środowiska (Dział E) oraz zagrożenia pozostałe (Dział O). Tabela 2 natomiast zawiera wykaz nazwanych substancji lub grup substancji. Jest to wykaz substancji i grup substancji, dla których z różnych względów ustalono określone wartości progowe, inne od przypisanych klasie (kategorii), do której dana substancja została zaklasyfikowana. Ustalone wartości są mniejsze lub większe, w zależności od właściwości.

    Należy zwrócić szczególną uwagę na procedurę sumowania podczas klasyfikacji zakładu do ZZR lub ZDR. Ma to miejsce, kiedy ilości poszczególnych nazwanych substancji niebezpiecznych umieszczonych w tabeli 2 załącznika do rozporządzenia MR z 2016 r. oraz zaklasyfikowanych do poszczególnych klas (kategorii) substancji umieszczonych w tabeli 1 tego załącznika (kryteria kwalifikacyjne) są duże, ale nie przekraczają wartości progowych.
    Obowiązkiem prowadzących ZZR/ZDR jest zgłoszenie tego właściwemu organowi straży pożarnej. Przedmiotowe zgłoszenie powinno zostać wysłane również do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
    Art. 250 Prawa ochrony środowiska wskazuje, co powinno zawierać przedmiotowe zgłoszenie:

    „Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać następujące dane:

    1) oznaczenie prowadzącego zakład oraz kierującego zakładem, ich adresy zamieszkania lub siedziby; przez kierującego zakładem rozumie się osobę zarządzającą zakładem w imieniu prowadzącego zakład
    2) adres zakładu
    2a) adres strony internetowej zakładu
    3) informację o tytule prawnym
    4) charakter prowadzonej lub planowanej działalności zakładu lub instalacji
    5) rodzaj instalacji i istniejące systemy zabezpieczeń
    6) rodzaj i ilość substancji niebezpiecznej, w tym składowanej substancji niebezpiecznej, uwzględnianych przy zaliczaniu zakładu do zakładu o zwiększonym ryzyku lub zakładu o dużym ryzyku oraz charakterystykę fizykochemiczną, pożarową i toksyczną tych substancji
    7) charakterystykę terenu w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu, ze szczególnym uwzględnieniem czynników mogących przyczynić się do zwiększenia zagrożenia awarią przemysłową lub pogłębienia jej skutków, w tym – jeżeli są dostępne – informacje dotyczące zakładów sąsiednich i obiektów, które nie są zakładami o zwiększonym ryzyku lub zakładami o dużym ryzyku oraz obszarów i zabudowań, które mogą być źródłem zagrożeń lub zwiększać ryzyko ich wystąpienia lub pogłębiać skutki awarii przemysłowej lub nasilić efekt domina”.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...