Zwróćmy uwagę na pkt 7, przy opisie nie ograniczamy się wyłącznie do danego zakładu, bierzemy pod uwagę najbliższe otoczenie. Występowanie w sąsiedztwie zakładów, które nie należą do ZZR czy ZDR, ale stosujących technologie czy substancje stwarzające zagrożenie, w przypadku poważnej awarii może kumulować jej skutki. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę najbliższe zabudowania, obiekty użyteczności publicznej, ujęcia wody, zbiorniki wodne mogące być zagrożone w przypadku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.
Zgłoszenia dokonujemy w terminie:
- co najmniej na 30 dni przed dniem uruchomienia zakładu nowego lub jego części (art. 250 ust. 4 pkt 1)
- w terminie roku od dnia zaliczenia zakładu innego do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku (art. 250 ust. 4 pkt 2).
- sporządzenie programu zapobiegania poważnym awariom przemysłowym
- wdrożenie systemu bezpieczeństwa gwarantującego ochronę ludzi i środowiska, stanowiącego element ogólnego systemu zarządzania zakładem.
Prowadzący zakład o dużym ryzyku zobowiązany jest sporządzić raport bezpieczeństwa.
Wymagania co do programu zapobiegania awariom, wdrożenia systemu bezpieczeństwa i raportu bezpieczeństwa zostały dokładnie określone w ustawie Prawo ochrony środowiska (§ 251–253).
Pamiętajmy, nawet jeśli obecnie nasz zakład nie zalicza się do ZZR czy ZDR, a planujemy istotne zmiany w instalacji, które będą związane z zastosowaniem substancji chemicznych wykazujących właściwości określone w rozporządzeniu ministra rozwoju z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie rodzajów i ilości znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, przeanalizujmy je dokładnie. Będzie to miało ogromny wpływ na bezpieczeństwo funkcjonowania naszego zakładu oraz najbliższego otoczenia.
Marta Klimas-Haczkowska
kontakt@bhphaczkowska.pl
Komentarze (0)