• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 4(114)/2018

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  14.08.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 2

    Zanim wybudujesz lakiernię…

    Już na etapie sporządzania czy aktualizacji studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego podstawę stanowią zasady zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. 

    To właśnie w tych dokumentach zapewnia się warunki utrzymania równowagi przyrodniczej i racjonalną gospodarkę zasobami środowiska, między innymi przez zapewnianie ochrony walorów krajobrazowych środowiska i warunków klimatycznych oraz uwzględnianie ochrony powietrza, wód, gleby, ziemi przed zanieczyszczeniem. 
    W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu uwzględnia się ograniczenia wynikające z ustanowienia na podstawie ustawy o ochronie przyrody, parku narodowego, rezerwatu przyrody, parku krajobrazowego, obszaru chronionego krajobrazu, obszaru Natura 2000, zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, użytku ekologicznego, stanowiska dokumentacyjnego, pomników przyrody oraz ich otulin. Ograniczenia wynikają również z wyznaczenia obszarów cichych, utworzenia obszarów ograniczonego użytkowania lub stref przemysłowych. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Niestety, istnieją obecnie obszary, gdzie przy tworzeniu ww. dokumentów nie uwzględniono niektórych ograniczeń. Na przykład, gdy wydano pozwolenie na budowę budynków mieszkalnych wielorodzinnych w bardzo bliskiej odległości istniejącej zabudowy przemysłowej. Inny przykład, gdy na obszarach chronionego krajobrazu, w związku z planowaną zabudową, wycinane były zadrzewienia śródpolne. 
    W procesie realizacji inwestycji bardzo ważne jest zachowanie wymagań ochrony środowiska. Dotyczy to zarówno nowo zbudowanego lub przebudowanego obiektu budowlanego, zespołu obiektów, jak i instalacji, które nie mogą być oddane do użytkowania, jeżeli nie spełniają właśnie wymagań ochrony środowiska, o których mowa w art. 76 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska (P.o.ś.) [jednolity tekst Dz. U. 2018 poz. 799 ze zmianami]. Do wymagań tych należą:

    • wykonanie wymaganych przepisami lub określonych w decyzjach administracyjnych środków technicznych chroniących środowisko;
    • zastosowanie odpowiednich rozwiązań technologicznych wynikających z ustaw lub decyzji;
    • uzyskanie wymaganych decyzji określających zakres i warunki korzystania ze środowiska.

    O czym jeszcze należy pamiętać przed oddaniem inwestycji do użytkowania? Otóż nowo zbudowany obiekt lub przebudowany obiekt budowlany, zespół obiektów albo instalacja nie mogą być eksploatowane, jeżeli w okresie 30 dni od zakończenia rozruchu nie są dotrzymywane standardy emisyjne albo określone w pozwoleniu warunki emisji ustalone dla fazy po zakończeniu rozruchu.
    W przypadku, gdy realizowane jest przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko, inwestor jest obowiązany na 30 dni przed terminem oddania inwestycji do użytkowania poinformować wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o planowanym terminie:

    • oddania do użytkowania nowo zbudowanego lub przebudowanego obiektu budowlanego, zespołu obiektów lub instalacji,
    • zakończenia rozruchu instalacji, jeżeli jest on przewidywany.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...