A strategiczne zarządzanie ochroną środowiska
Urządzenia „końca rury” to, zgodnie z definicją, urządzenia służące ochronie środowiska niemające bezpośredniego wpływu na przebieg procesu produkcyjnego (proces może funkcjonować bez ich udziału), lecz redukujące lub eliminujące zanieczyszczenia już po ich wytworzeniu. Klasycznym przykładem takich urządzeń są oczyszczalnie ścieków, filtry i elementy wychwytujące czy składowiska odpadów. Urządzenia tego typu stanowią nadal jeden z najczęstszych, mimo że nie najdoskonalszych, sposobów ograniczania negatywnego wpływu przemysłu na środowisko naturalne.
Wielokrotnie w artykułach poruszaliśmy kwestię oddziaływania branży obróbki powierzchniowej na środowisko naturalne. Z uwagi na charakter prowadzonych procesów, wykorzystywanie znacznych ilości środków chemicznych klasyfikowanych jako niebezpieczne zgodnie z REACH [1] oraz dużą materiałochłonność i energochłonność procesy obróbcze skutkują negatywnym wpływem na środowisko właściwie w każdym jego aspekcie. Szeroko rozumiana ochrona środowiska stanowi więc spore wyzwanie dla całej branży, szczególnie wobec rosnącej świadomości ekologicznej klientów oraz nacisków społecznych i prawnych na ograniczanie emisji zanieczyszczeń. Nowoczesny klient oczekuje wysokiej jakości produktów, które będą bezpieczne, przyjazne dla środowiska
i, co równie ważne, wytworzone w procesach jak najmniej uciążliwych dla środowiska naturalnego. Regulacje prawne ewaluują natomiast w kierunku ekonomicznej eliminacji procesów nieefektywnych, energochłonnych i wysokoemisyjnych, a promocji nowoczesnych i bezpiecznych rozwiązań technologicznych zgodnych z propagowaną w Europie zasadą zrównoważonego rozwoju.
Komentarze (0)