• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 5(103)/2016

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  10.09.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 1 z 4

    Przez Lotne Związki Organiczne (z ang. VOC – Volatile Organic Compounds) rozumie się, zgodnie z definicją, takie substancje, które w temperaturze 293,15 K mają prężność par nie mniejszą niż 0,01 kPa lub substancje posiadające porównywalną lotność w szczególnych warunkach użytkowania.

    Lotne Związki Organiczne stanowią bardzo duże zagrożenie dla środowiska naturalnego z uwagi na możliwą degradację warstwy ozonowej. Szacuje się, że spośród wszystkich substancji zanieczyszczających atmosferę, LZO stanowią prawie 60%. Dodatkowo, duża część z tych związków wykazuje znaczną szkodliwość dla zdrowia człowieka, a według szacunków około 70% emitowanych lotnych związków organicznych posiada udowodnione właściwości kancerogenne. Skutkuje to coraz bardziej restrykcyjnymi przepisami środowiskowymi narzucającymi ograniczenia emisji tych związków do atmosfery z procesów lakierowania, czego efektem jest coraz częstsze stosowanie farb i lakierów wodorozcieńczalnych w miejsce tych rozpuszczalnikowych, co dość szeroko omawialiśmy w artykule dotyczącym procesów lakierowania i zabezpieczania wyrobów drewnianych. LZO są masowo eliminowane z użycia poza profesjonalnymi instalacjami również z uwagi na przepisy BHP, ponieważ z uwagi na swoją szkodliwość, przy jednocześnie znacznej lotności, ich stężenie w środowisku pracy z łatwością osiąga poziom stanowiący zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników, szczególnie w wyniku długotrwałego narażenia. Dobrym przykładem może być tutaj dichlorometan, który przez długie lata był jednym z podstawowych składników środków do odlakierowania. Obecnie jego zakup i użycie możliwe jest w przypadku posiadania profesjonalnej, gwarantującej bezpieczeństwo instalacji.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Wydawać się może zatem, że problematyka LZO nie dotyczy zakładów stosujących lakierowanie proszkowe. O ile oczywiście same farby proszkowe nie są źródłem emisji LZO, to często firmy stosują szereg procesów pomocniczych z wykorzystaniem substancji lotnych. Ponieważ temat emisji z procesów lakierowania czy stosowania farb, lakierów, impregnatów czy środków powlekających omawialiśmy wcześniej, tym razem chciałbym skupić się wyłącznie na procesach pomocniczych, jak odlakierowanie, mycie i czyszczenie prowadzone zarówno w instalacji, jak i poza nią.
    Wiele problemów stwarza przedsiębiorcom określenie czy dany związek jest w rzeczywistości LZO, czy nie i patrząc na definicję dla „niechemików”, faktycznie kwalifikacja taka może być problematyczna. Pomocnym w tym przypadku dokumentem może być karta charakterystyki preparatów w przypadku mieszanin lub choćby nazwa chemiczna w przypadku czystej substancji. Z dużym prawdopodobieństwem za LZO można uznać każdą substancję organiczną, której temperatura wrzenia pod normalnym ciśnieniem nie przekracza 250 st. C.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 5(103)/2016