• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 1(135)/2022

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  25.02.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 3 z 3

    Pozwolenie wodnoprawne

    Pozwolenie zgodnie z przepisami może być wydane maksymalnie na okres 30 lat, jednak wyjątkiem od tej zasady jest pozwolenie na wprowadzanie do kanalizacji ścieków zawierających substancje szczególnie szkodliwe zgodnie z rozporządzeniem [3], w którym maksymalny czas ważności pozwolenia wynosi 4 lata. Pozwolenie będzie zawierało szczegółowy opis warunków korzystania z wód z uwzględnieniem maksymalnej ilości, jaka może być pobierana przez zakład w ujęciu np. średniodobowym i rocznym oraz sposobu monitorowania jej zużycia. W zakresie ścieków przemysłowych określona zostanie maksymalna ilość ścieków, jaka może być zrzucana do kanalizacji, maksymalny ładunek zanieczyszczeń oraz konieczny zakres monitoringu w postaci zakresu i częstotliwości badań wód ściekowych zrzucanych do kanalizacji wraz ze szczegółowym wskazaniem miejsca poboru próbek do badań. Pozwolenie wodnoprawne będzie wymagane przez gestora sieci kanalizacyjnej przy zawieraniu umowy o odbiór ścieków przemysłowych. Warto pamiętać, że gestor sieci może również narzucić własną częstotliwość i zakres monitorowania zanieczyszczeń w ściekach i nie musi być ona identyczna jak w pozwoleniu wodnoprawnym. 

    W artykule omówione zostały główne kwestie związane z tematyką wymogów prawnych dotyczących gospodarki wodno-ściekowej dla zakładów lakierniczych. Z uwagi na bardzo szeroki zakres tematu odnośnie pozwolenia wodnoprawnego treść artykułu nie powinna być traktowana jako kompendium wiedzy, a jedynie jako próba zasygnalizowania problemu regulacji prawnych dotyczących wody i ścieków w zakładach przemysłowych. Szczerze zachęcam do przyjrzenia się tematowi i weryfikacji działań zakładu w tym zakresie z uwagi na dość dotkliwe konsekwencje, jakie grożą z tytułu braku posiadania pozwolenia, jeżeli jest ono wymagane. Korzystanie z wód bez wymaganego pozwolenia wiąże się z ryzykiem kar finansowych, odpowiedzialnością karną oraz nakazem zaprzestania korzystania z wód z rygorem natychmiastowej wykonalności, co w przypadku zakładów wykorzystujących wodę w procesach technologicznych oznacza konieczność zatrzymania produkcji.

    Michał Deka
    ekoeasymd@gmail.com

    Literatura
    1 Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. .
    2 Ustawa z dnia 20 lipca 2017 roku Prawo wodne (Dz. U. 2017, poz. 1566)
    3 Rozporządzenie ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, których wprowadzanie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego (Dz.U. 2019, poz. 1220)
    4 Obwieszczenie ministra infrastruktury i budownictwa z dnia 28 września 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra budownictwa w sprawie sposobu realizacji obowiązków dostawców ścieków przemysłowych oraz warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych (Dz.U. 2016, poz. 1757)

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ sande 1 5 miesięcy temu Sporo do poczytania na temat regulacji macie tutaj - http://www.obywateliprawo.pl/... Kwestia poświęcenia kilku chwil na zapoznanie się z materiałami i wszystko będzie jasne. Jak to widzicie?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji