CZ. 3. KARTY CHARAKTERYSTYKI JAKO DOSKONAŁE I BEZPŁATNE NARZĘDZIE GWARANTUJĄCE ODPOWIEDNIE ZABEZPIECZENIE ZDROWIA I ŻYCIA
To już trzecia i ostatnia część artykułu szeroko omawiającego kartę charakterystyki jako narzędzie w budowaniu bezpieczeństwa w pracy z chemikaliami. Mam nadzieję, że po jej lekturze uda nam się ostatecznie przekonać Państwa, aby nie traktować karty tylko jak obowiązku wynikającego z przepisów prawa, ale jako doskonałe i bezpłatne narzędzie gwarantujące odpowiednie zabezpieczenie zdrowia i życia wszędzie tam, gdzie stosowanie chemikaliów jest niezbędne.
Sekcja 7 – Postępowanie z substancjami i mieszaninami oraz ich magazynowanie
Sekcja ta opisuje ogólne zasady bezpiecznego posługiwania się danym środkiem chemicznym oraz czynności jakich należy bezwzględnie unikać, aby nie doprowadzać do sytuacji potencjalnie niebezpiecznych. Warto zwrócić tutaj uwagę na ogólne warunki magazynowania danego środka, szczególnie w odniesieniu do opakowań, możliwości rozlewania środków w inne opakowania zastępcze, jak również kwestii wentylacji pomieszczenia magazynowego i temperatur składowania. Pamiętać należy, że skrajne temperatury są groźne dla chemikaliów nie tylko z uwagi na utratę parametrów jakościowych, ale również z uwagi na ryzyko ich rozkładu, w tym również gwałtownego i niekontrolowanego. Z uwagi na względy bezpieczeństwa przepisy zakazują składowania bezpośrednio obok siebie niektórych materiałów o różnych klasyfikacjach zagrożeń i wzajemnym możliwym oddziaływaniu mogących skutkować wystąpieniem sytuacji niebezpiecznej (np. stężonych kwasów obok stężonych alkaliów). Jeżeli dany środek podlega ww. ograniczeniom, to również one zostaną wskazane w sekcji 7.
Sekcja 8 – Kontrola narażenia
W tym dziale karty znajdziemy szczegółowe informacje odnośnie środków technicznych i środków ochrony osobistej jakie musimy zapewnić pracownikom mającym kontakt z daną substancją chemiczną celem ich prawidłowego zabezpieczenia przed nadmiernym narażeniem. Pod pojęciem środków technicznych rozumiemy rozwiązania systemowe stosowane w zakładzie nazywane czasami środkami zbiorowej ochrony. Typowym przykładem może być tutaj wentylacja ogólna pomieszczenia magazynowego. Bardzo ważny element sekcji 8 stanowią informacje odnośnie wymaganych środków ochrony osobistej, tj. sprzętu i wyposażenia jakie musi być udostępnione każdemu pracownikowi mającemu kontakt z chemikaliami. Bardzo ważne jest żeby zwrócić uwagę na zgodność przekazywanego pracownikom sprzętu z odpowiednimi normami EN. Doświadczenie pokazuje, że wielu pracodawców wyposaża pracowników w środki nieadekwatne do charakteru środków chemicznych lub wielkości narażenia. Nieprawidłowo dobrane środki ochrony osobistej mogą stwarzać złudne wrażenie zabezpieczenia przed ekspozycją na chemikalia i w razie zdarzeń nagłych prowadzić do ciężkiego narażenia zdrowia i życia. W części „Kontrola narażenia środowiska” przeważnie znajdziemy ogólne porady związane z postępowaniem w przypadku niekontrolowanego przedostania się chemikaliów do wód lub gruntu.
Komentarze (0)