Sekcja 9 – Właściwości chemiczne i fizyczne
Właściwości chemiczne i fizyczne zawarte w tej sekcji powinny być traktowane jako zbiór informacji odnośnie podstawowych parametrów danego środka chemicznego oraz jego stabilności w danych warunkach przechowywania. Przytoczone tutaj dane, jak wygląd, gęstość czy pH itp. nie powinny być traktowane jako dane dla kontroli jakości. Dane jakościowe preparatu znajdują się w certyfikatach jakości lub certyfikatach zgodności i tylko te dokumenty mogą być traktowane jako podstawa do oceny zgodności danego środka z ustalonymi parametrami jakościowymi. Często sekcja ta zawiera też informacje odnośnie interakcji z różnego rodzaju materiałami, np. „powoduje korozję metali”.
Sekcja 10 – Stabilność i reaktywność
Jest to jedna z sekcji o kluczowym znaczeniu dla bezpiecznego stosowania i magazynowania środków chemicznych. Tutaj znajdziemy wszelkie informacje odnośnie stabilności w zalecanych warunkach przechowywania i warunków jakich należy bezwzględnie unikać, aby zabezpieczyć się przed niekontrolowanymi reakcjami środka chemicznego. Szczególną uwagę należy zwrócić na informacje odnośnie materiałów niezgodnych oraz warunków jakich należy bezwzględnie unikać. Z punktu widzenia służb ratowniczych i sytuacji nagłych kluczową informację znajdziemy w punkcie opisującym niebezpieczne produkty rozkładu. Dane te pozwolą prawidłowo zabezpieczyć zdrowie i życie pracowników oraz służb ratowniczych w przypadku niekontrolowanego uwolnienia, czy np. pożaru magazynu, w którym przechowywane są chemikalia.
Sekcja 11 – Informacje toksykologiczne
W dziale tym znajdziemy informacje odnośnie skutków narażenia na środek chemiczny. Dane podawane są z podziałem na różne sposoby ekspozycji, np. przyjęcie drogą pokarmową czy narażenie w wyniku wdychania danego środka. Należy przy tym pamiętać, że poszczególne skutki narażenia w przypadku chemikaliów będących mieszaninami są najczęściej podawane dla poszczególnych jej składników osobno. W przypadku narażenia drogą pokarmową dane są podawane w postaci tak zwanego LD50 wyrażonego w mg/kg masy ciała. Jest to ilość mg danego środka, która podana doustnie powoduje zgon 50% wielkości populacji, którą poddano ekspozycji. Dane nie są oczywiście uzyskane na bazie doświadczeń na organizmie ludzkim, ale odzwierciedlają bardzo dobrze toksyczność dla człowieka. Sekcja ta również może zawierać tak zwaną ocenę toksykologiczną produktu ze szczególnym uwzględnieniem skutków powtarzającego się i długotrwałego narażenia, co jest kluczowe przy ocenie choćby potencjalnych chorób zawodowych związanych z ekspozycją na chemikalia.
Komentarze (0)