• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 2(106)/2017

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  20.04.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 3 z 4

    Sekcja 12 – Informacje ekologiczne

    Sekcja 12 jest bardzo podobna konstrukcją do wcześniej omawianej sekcji 11, z tym, że dane w niej zawarte są ukierunkowane na ocenę oddziaływania toksycznego na środowisko naturalne, a w szczególności na organizmy wodne. Bardzo ważną informacją z punktu widzenia klasyfikacji i kształtu karty jest fakt czy dany środek jest trwały, zdolny do bioakumulacji i toksyczny (PBT) lub bardzo trwały i z dużą zdolnością do bioakumulacji (vPvB) zgodnie z załącznikiem XIII REACH. Wymaganie to jest jednym z warunków decydujących o obowiązku dostarczenia karty do dalszego użytkownika, o czym pisaliśmy w pierwszej części artykułu.

    Sekcja 13 – Postępowanie z odpadami

    Sekcja 13 zawiera informacje dotyczące postępowania z odpadami powstającymi podczas stosowania produktu. Przytaczane tutaj kody dotyczą zagospodarowania odpadu, np. przeterminowanego lub niepełnowartościowego produktu, opakowania po środku chemicznym czy zużytego sorbentu powstałego po neutralizacji ewentualnych wycieków. Niestety, równie często co konkretne kody odpadów w treści tej części karty pojawia się jedynie bardzo ogólna informacja, że zagospodarowanie odpadów powinno odbywać się zgodnie z lokalnymi przepisami. Warto pamiętać również, że ewentualnie przytaczane kody odpadów nie mają nic wspólnego z kodowaniem odpadów poprocesowych, w których wykorzystywane były dane chemikalia. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Sekcja 14 – Informacje dotyczące transportu

    Dane zawarte w sekcji 14 są bardzo istotne z punktu widzenia wszystkich wykonujących jakiekolwiek operacje transportowe z chemikaliami. Zgodnie z przepisami UE i regulacjami polskimi, chemikalia będące towarami niebezpiecznymi (nie wszystkie substancje niebezpieczne zgodnie z CLP są klasyfikowane zgodnie z umową ADR jako towary niebezpieczne) wymagają szczególnego sposobu ich pakowania, oznakowania i transportowania. Właśnie w tej sekcji znajdziemy pełną informację odnośnie wymagań transportowych dla danego środka chemicznego. Sposób pakowania, oznakowania może być różny, zależnie od rodzaju transportu jaki będzie zastosowany (ADR – transport drogowy, IATA – transport lotniczy, RID – transport kolejowy). Nieodpowiednie przygotowanie towaru do transportu, niezgodne z wymogami sekcji 14, może skutkować bardzo dotkliwymi karami finansowymi zarówno dla przewoźnika, jak i osoby zlecającej wykonanie operacji transportowej.

    Sekcja 15 – Informacje dotyczące przepisów prawnych

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...