Obowiązki pracodawcy związane z kartami charakterystyki
Na wstępie należy wskazać, że pracodawca musi posiadać aktualne wydania kart charakterystyki wszystkich stosowanych w firmie substancji niebezpiecznych. Dodatkowo należy posiadać również spis wszystkich stosowanych środków niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne. Karty muszą być dostępne dla pracowników, którzy powinni zostać z nimi przez pracodawcę zapoznani. Chodzi oczywiście tylko o tych pracowników, którzy mają w czasie wykonywania pracy kontakt z danym środkiem, a nie o wszystkich pracowników. Potwierdzenie zapoznania powinno mieć formę pisemną i powinno być potwierdzone podpisem pracownika. Dobrą praktyką jest organizowanie krótkich szkoleń i omawianie z pracownikami najważniejszych danych zawartych w karcie dotyczących zagrożeń i sposobu postępowania z danymi środkami chemicznymi.
Sposób przechowywania kart charakterystyki
Nie ma żadnych regulacji odnośnie sposobu przechowywania i dostępu do kart charakterystyki. Dopuszczalne jest zarówno ich stosowanie w wersji papierowej drukowanej, jak również w wersji elektronicznej w pliku pdf. W tym miejscu warto jednak pamiętać, że karty powinny być dostępne zarówno w miejscu stosowania danego środka niebezpiecznego, jak również w miejscu jego magazynowania, ponieważ operacje transportowe i magazynowe w przypadku chemikaliów są traktowane w przepisach tak, jak praca z chemikaliami. Sporo kontrowersji budzi przechowywanie kart w systemie komputerowym. Jest ono dopuszczalne pod warunkiem, że pracownik na swoim stanowisku pracy, gdzie stosuje chemikalia, będzie miał dostęp do komputera i możliwość wglądu w kartę w razie takiej konieczności. Umieszczając kopie kart w wielu miejscach w zakładzie pamiętajmy o ich aktualizacji na wszystkich stanowiskach. Bardzo częstą praktyką jest stosowanie na stanowiskach pracy skróconych instrukcji opracowanych na podstawie kart opisujących zagrożenia i, co najważniejsze, sposób postępowania w przypadku sytuacji awaryjnych czy zdarzeń wypadkowych. Instrukcje takie są bardzo pomocne i warto je stosować. Pamiętajmy jednak, że nie zwalniają one z obowiązku stosowania kart charakterystyki.
Aktualizacja karty przez dostawcę i obowiązek informowania klientów
Wiele problemów budzi nadal kwestia aktualizacji kart charakterystyki i daty ich ważności. Karta, o ile jest zgodna z obowiązującymi przepisami (rozporządzenie REACH), nie ma daty ważności i jest aktualna tak długo, jak nie dojdzie do istotnych zmian w zakresie informacji jakie obejmuje karta. Nie ma zatem obowiązku jej czasowego aktualizowania. Wielu dostawców na bieżąco monitoruje zmiany w przepisach prawa czy aktualnego stanu wiedzy na temat klasyfikacji zagrożeń jakie niesie ze sobą stosowanie danej substancji czy mieszaniny i aktualizuje kartę w razie potrzeby. Aktualna wersja jest bardzo często automatycznie przekazywana klientom. Pamiętajmy, że tak jak w przypadku przechowywania kart przez przedsiębiorców, dostawca może dostarczyć kartę w dowolnym formacie. Karta może zostać przekazana drogą mailową w wersji elektronicznej, jak również przekazana wraz z dostawą w wersji papierowej. Wielu przedsiębiorców często pyta co zrobić w przypadku, gdy dostawca preparatu nie dostarczył karty i nie odpowiada na prośbę o jej dostarczenie. Zgodnie z przepisami nie wolno nam wprowadzić do użycia żadnych chemikaliów, dla których nie posiadamy kart, więc pozostaje upominanie się o jej dostarczenie. Dobrą praktyką, która najczęściej skutkuje, jest odmowa przyjęcia dostawy zamówionego materiału, jeżeli nie dostaliśmy do niego równolegle karty charakterystyki oraz umieszczenie w warunkach dostawy wymagania jej dostarczenia. W przypadku materiałów kupowanych samodzielnie w jednostkach handlowych pozostaje znalezienie nowego dostawcy.
Komentarze (0)