Fot. 1. Robotyczna stacja do kontroli jakości powłoki.
Redukcja kosztów, poprawa jakości i wzrost wydajności produkcji
Przemysł na całym świecie coraz bardziej intensywnie wprowadza zmiany w myśl idei czwartej rewolucji przemysłowej (określanej jako Przemysł 4.0). Głównymi jej koncepcjami stały się coraz większa automatyzacja oraz robotyzacja produkcji. Ale zarówno stosowanie rozwiązań robotycznych, jak i rozszerzanie możliwości automatyzacji działań znajduje zastosowanie już nie tylko w działach samej produkcji, ale także kontroli jakości.
Jest kilka zasadniczych przyczyn, dlaczego dążymy do stosowania takich rozwiązań. Wśród nich najważniejsze to: bardzo dobra powtarzalność wyników pomiarowych, eliminacja błędów operatora, możliwość zwiększenia liczby punktów pomiarowych i uśrednień na pomiar oraz automatyzacja analizy procesu i możliwość szybkiego reagowania w sytuacji wystąpienia błędu. W efekcie monitorujemy bezpieczeństwo i stabilność procesów. Kolejny aspekt to sytuacja socjoekonomiczna rynku pracy, migracja wykwalifikowanych specjalistów oraz zmiana podejścia do zarządzania pracą ludzi.
Wszystko to ma prowadzić do poprawy wydajności i optymalizacji wykorzystania zasobów, a tym samym redukcji kosztów i strat.
Mając to na uwadze należy przyznać, iż zagadnienie robotyzacji i automatyzacji nie dotyczy już tylko dużych koncernów, dla których kwestie ekonomiczne powyższych rozwiązań nie są pierwszorzędowe. Dlatego też działania prowadzące do wdrażania idei Przemysłu 4.0 obserwujemy także w mniejszych firmach produkcyjnych, mających świadomość konieczności modernizacji i korzyści z nich wynikających.
Do kontroli barwy, poza szeroko opisywanymi na łamach „Lakiernictwa Przemysłowego” spektrofotometrami ręcznymi marki BYK Gardner, dostępny jest także byk mac i ROBOTIC. Urządzenie to pozwala na sześciokątowy, automatyczny pomiar barwy z efektem metalicznym. Natomiast do automatycznego pomiaru struktury powłoki, zwanej również „skórką pomarańczową”, BYK Gardner oferuje urządzenie wave-scan ROBOTIC. Byk mac i ROBOTIC oraz wave-scan ROBOTIC często montowane są na jednym ramieniu robotycznym w celu jednoczesnej kontroli barwy oraz struktury malowanego detalu (przedstawione na fotografii 3 i 4). Dzięki temu pozwalają one na ciągłe monitorowanie procesu na linii oraz pomiar w tych samych, ściśle zdefiniowanych punktach, co dostarcza nam reprezentatywną ilość danych związanych z produkcją.
Z drugiej jednak strony taka ilość danych oraz wartości musi być szybko i przystępnie wykorzystana do sporządzania analizy dotyczącej procesu. W przypadku urządzeń firmy BYK Gardner nie stanowi to problemu, gdyż wszystkie mierniki zintegrowane zostały z jednym oprogramowaniem – smart-chart. Smart-chart nie jest już tylko programem do archiwizacji i analizy danych, ale stanowi platformę integrującą wartości pomiarowe z urządzeń oraz pozwala na generowanie raportów SPC (ang. Statistical Process Control), stanowiących podstawę do efektywnego zarządzania jakością w produkcji i optymalizacji procesu.
Podsumowując, urządzenia serii ROBOTIC pozwalają na ciągłe, automatyczne i wykluczające błędy ludzkie gromadzenie danych pomiarowych, dzięki czemu otrzymujemy wiarygodną i reprezentatywną liczbę wyników o dużo wyższym stopniu powtarzalności. Następnie wyniki te wykorzystywane są do generowanych automatycznie analiz trendów i informacji o stabilności produkcji w raportach smart-chart. Dzięki temu pracownicy działów kontroli jakości nie muszą już sami prowadzić pracochłonnych pomiarów, a jedynie interpretować wyniki raportów i reagować w przypadku odchylenia którejś z wartości kluczowych dla produkcji. Powoduje to, że czynnik ludzki wykorzystany jest do pracy czysto analitycznej, co znacząco wpływa na wyższą efektywność wykorzystania zasobów.
Barbara Bidzińska
barbara.bidzinska@eurotom.pl
Komentarze (0)