Zdj. 1. Ołówkowy tester twardości PosiTest PT
Czyli na co należy zwracać uwagę przy badaniu jakości powłok lakierniczych Część 1
Jedną z najważniejszych cech, jakich oczekujemy od użytkowanych produktów, jest ich wysoka jakość. Jednak pojęcia „jakość” czy „wysoka jakość” nie są zdefiniowane w sposób uniwersalny, obiektywny. To, co dla jednych jest jakością w pełni zadowalającą, dla innych będzie nieakceptowalną. To, co dla jednych może być powodem zadowolenia, dla innych może być podstawą reklamacji.
Ten pełny subiektywizm w ocenie cech produktów bardzo utrudniałby relacje pomiędzy dostawcą a odbiorcą, dlatego próbujemy pojęcie dobrej jakości ujednolicić poprzez zdefiniowanie cech, którymi taka jakość miałaby się charakteryzować. Takie zobiektywizowanie jakości możemy uzyskać np. poprzez szczegółowy opis przedmiotu i jego cech albo powołanie się na już definiowane cechy, ujęte np. w normach, zarówno ogólnych, jak i branżowych czy korporacyjnych. I zazwyczaj takie powołanie się na normy daje poczucie, że sprawę jakości mamy już jednoznacznie zdefiniowaną. Czy naprawdę tak jest? Spróbujmy przeanalizować to na podstawie dwóch norm dotyczących powłok.
Do ważniejszych cech powłok w przemyśle lakierniczym należy twardość. Twardość jako cecha mierzona czy oceniana, ale traktowana w kontekście czynnika mającego wpływ na odporność na uszkodzenia powłoki, np. na zarysowanie. Jedną z norm na badanie...
Treść dostępna tylko dla prenumeratorów
Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość
Zaloguj się
Zaloguj się do konta użytkownika.
Komentarze (0)