• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Badanie Powłok

    Wydanie nr: 4(144)/2023

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  31.08.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Czym są pęczniejące powłoki ognioodporne?

    Pęczniejące powłoki ognioodporne są nanoszone na stalowe wzmocnienia konstrukcyjne, takie jak belki, kanały, rury i kolumny rurowe, aby chronić ich integralność strukturalną podczas pożaru. DeFelsko posiada w swojej ofercie nieniszczące mierniki grubości powłok, które są idealne do pomiaru grubości suchej warstwy tych powłok. Dodatkowo dostępne są mierniki punktu rosy, zapewniające, że powłoki są nakładane w idealnych warunkach środowiskowych.

    Chociaż stal nie pali się, może zostać poważnie osłabiona, gdy jest wystawiona na działanie wysokich temperatur przez dłuższy czas, jak na przykład podczas pożaru budynku. Uważa się, że takie uszkodzenia doprowadziły do zawalenia się wież World Trade Center. Po ataku z 11 września 2001 r. zwraca się większą uwagę na rozwój i stosowanie lepszych i trwalszych powłok pęczniejących.
    Po wystawieniu na działanie ognia powłoka pęczniejąca na ogół zwiększa swoją grubość od 15 do 30 razy, tworząc grubą warstwę pianki, która chroni stal, izolując ją termicznie od ciepła. Niektórzy producenci donoszą o nawet 100-krotnej rozszerzalności w nieokreślonych warunkach. W ramach procesu rozszerzania większość powłok wytwarza zewnętrzną warstwę przypominającą popiół. W miarę trwania pożaru powłoka z popiołu ulega erozji i odsłania pozostałą powłokę pęczniejącą, aby utworzyć więcej zwęglenia. W zależności od grubości powłoki, proces ten powtarza się kilka razy.

    Pęczniejące powłoki ognioodporne zazwyczaj wymagają podkładu w celu zapewnienia przyczepności. Konieczna może być również dekoracyjna/ochronna warstwa nawierzchniowa – szczególnie w wilgotnych środowiskach. Aby lepiej utrzymać warstwę zwęglenia na niektórych kształtach, można użyć siatki wzmacniającej.

    Kluczowe pomiary dla zapewnienia jakości
    Skuteczność pęczniejącej powłoki ognioodpornej zależy od grubości powłoki i jej zdolności do utrzymywania warstwy popiołu. Grubość powłoki wynosi zazwyczaj od 0,8 do 13 mm. Zastosowana grubość musi być zgodna ze specyfikacją produktu dla typu powlekanej struktury i obowiązującymi wymogami przepisów budowlanych (np. aby wytrzymać pożar o określonej temperaturze i czasie trwania).
    Ponieważ pęczniejące powłoki ognioodporne mogą być dość drogie (od 4 do 12 USD za stopę kwadratową, w zależności od zastosowania i wymaganej klasy), pomiar grubości powłoki może odgrywać ważną rolę przy ograniczaniu kosztów nanoszenia.

    Właściwa przyczepność jest również niezbędna dla skuteczności tych powłok. Ponieważ na przyczepność duży wpływ mają warunki klimatyczne w momencie nanoszenia, producenci zazwyczaj określają zakres warunków, w których ich produkty mogą być nanoszone – np. wilgotność względną, temperaturę powietrza i różnicę między temperaturą powierzchni a temperaturą punktu rosy. Dlatego ważne jest, aby dokładnie monitorować warunki klimatyczne podczas nanoszenia powłok pęczniejących.
    DeFelsko produkuje mierniki, które idealnie nadają się do pomiaru grubości pęczniejących powłok ognioodpornych, testowania przyczepności powłok i do monitorowania wilgotności i temperatury podczas ich nanoszenia.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...