Fot. 1
Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru mierników?
Świat farb, lakierów i powłok jest niezwykle zróżnicowany oraz fascynujący. Powłoka lakierowa pokrywająca detal, będąca niewiele grubsze od ludzkiego włosa, łączy w sobie wiele różnych funkcji. Oprócz wymogu, aby jej kolor i połysk wyglądały idealnie w różnych warunkach oświetleniowych, oczekuje się, że zachowa swój dobry wygląd przez długi czas, nawet w trudnych warunkach. Dostępnych jest wiele odcieni kolorów i stopni połysku, które oferują odpowiedni niuans na każdy gust. Wyzwaniem jest znalezienie precyzyjnej procedury pomiarowej, która zastąpi indywidualną percepcję i osobiste doświadczenie obiektywnymi liczbami.
Wartości parametrów związanych z jakością powłoki uzyskujemy stosując odpowiednie urządzenia pomiarowe, na przykład spektrofotometry barwy, połyskomierze czy też grubościomierze. Zaopatrując się w taki przyrząd, musimy upewnić się, czy będzie on odpowiedni i w sposób rzetelny oraz dokładny będzie w stanie zmierzyć interesujące nas wartości. Decyzja o wyborze konkretnego modelu i producenta urządzenia pomiarowego musi być poparta staranną analizą specyfikacji technicznych danego sprzętu oraz jego możliwości pomiarowych i ewentualnych ograniczeń dla naszej aplikacji. Konsekwencją wyposażenia się w miernik o gorszych parametrach pomiarowych możemy narazić się na wyniki pomiarów obarczone dużym błędem, a co za tym idzie, niewiarygodne dane i błędy w procedurach kontroli jakości. Zatem, odpowiadając na pytanie, w którym momencie zaczyna się uzyskanie powłoki najwyższej jakości, można by uznać, iż w momencie zaopatrywania się laboratorium jakości w sprzęt pomiarowy bądź dokonywania doboru urządzeń pomiarowych stosowanych bezpośrednio na produkcji.
Parametry techniczne spektrofotometrów
Rozetka przedstawiona na fotografii numer 1 ilustruje rozdzielczość wzroku ludzkiego w obrębie przedstawionych zakresów barw i stanowi klucz do podjęcia optymalnej decyzji o klasie i cenie kupowanego spektrofotometru.
Komentarze (0)