• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Badanie Powłok

    Wydanie nr: 5(139)/2022

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  08.11.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Fot. 1

    Fot. 1

    Strona 2 z 2

    Parametry techniczne połyskomierzy
    W przypadku urządzeń do pomiaru połysku precyzja pomiarowa jest nie mniej ważna. Natomiast warto także zwrócić uwagę na warunki użytkowania i pracy sprzętu. Biorąc pod uwagę, iż pomiar połysku często odbywa się w warunkach hali produkcyjnej lub magazynu, ważna jest stabilność termiczna wybranego modelu połyskomierza. Odczyty połysku mogą łatwo odpłynąć poza tolerancje – nie ze względu na wadliwe malowanie czy problemy w procesie, ale wrażliwość połyskomierza na „pogodę”. Takie odchylenia, rzecz jasna, negatywnie wpływają na procesy i uniemożliwiają prowadzenie wiarygodnej kontroli jakości. Połyskomierze firmy BYK Gardner od lat stanowią standard w wielu gałęziach przemysłu z uwagi na dużą stabilność pomiarową i brak dryftu temperaturowego. Dzięki temu możemy mieć pewność, że pomiary wykonane w trudnych warunkach hali produkcyjnej będą takie same jak te uzyskane w laboratorium. Rodzina połyskomierzy micro-gloss została stworzona i jest ciągle rozwijana w odpowiedzi na rosnące wymagania i zapotrzebowanie przemysłu. Do wyboru mamy modele o pojedynczej geometrii pomiarowej (np. 60°) lub potrójnej (20°, 60°, 85°) – do pomiaru wykończeń od matu do wysokiego połysku, jak również urządzenie do jednoczesnego pomiaru połysku i grubości warstwy – micro-TRI-gloss mi (fot. 3).

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Znaczenie kontroli procesu utwardzania termicznego
    Dla prawidłowego procesu utwardzania lakierów w piecach niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego czasu i temperatury. Dokładne pomiary temperatury na detalach w czasie ich wygrzewania lub polimeryzacji mają decydujące znaczenie dla uzyskania najlepszych właściwości powłok oraz uniknięcia wad na skutek przegrzania lub niedogrzania. Równie ważne jest, aby znać dokładny profil pieca i prowadzić polimeryzację w sposób najbardziej optymalny. Monitorowanie tego procesu jest coraz bardziej istotne z punktu widzenia rosnących cen energii, a kontrola pozwala zoptymalizować proces i co za tym idzie uniknąć nadmiernych wydatków na energię.
    Powyższe argumenty sprawiły, iż w lakierniach coraz większą popularnością cieszą się rejestratory temperatury. Tak samo jak połyskomierz czy spektrofotometr rejestrator temperatury, będąc urządzeniem pomiarowym, musi dostarczać użytkownikowi precyzyjne dane. Zatem i w tym przypadku nasza decyzja zakupowa powinna być poparta dobrymi parametrami technicznymi urządzenia i oczywiście dobrą dokładnością pomiarową oraz rozdzielczością. Takie parametry spełniają urządzenia niemieckiej firmy BYK Gardner – rejestratory z rodziny temp-gard oraz firmy Fluke Instruments (dawniej DATAPAQ) z rodziny EasyTrack3. Oba urządzenia, przedstawione na fotografii numer 4, umożliwiają nadzorowanie rzeczywistej temperatury detali w trakcie procesu wygrzewania w piecu. Tym samym pozwalają na natychmiastowe wykrywanie występujących w procesie odchyleń. Ponadto zapewniają optymalną wydajność pieca, oszczędzając w ten sposób energię i zwiększając tę wydajność. W skład standardowego zestawu wchodzi urządzenie rejestrujące (4-, 6- lub 12-kanałowe – 18 tys. odczytów na kanał) współpracujące z termoparami typu K o różnym sposobie mocowania. Systemy EasyTrack3 i temp-gard oferowane są z barierami termicznymi oraz oprogramowaniem do analizy danych. 
    Autoryzowanym dystrybutorem wszystkich opisanych w artykule urządzeń jest firma PTH Eurotom Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. 

    Barbara Bidzińska 
    PTH Eurotom Sp. z o.o. 
    www.eurotom.pl
    barbara.bidzinska@eurotom.pl

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fot. 2. Spektrofotometry spectro2guide i color2view
    Fot. 3. Połyskomierz micro-TRI-gloss mi do jednoczesnego pomiaru połysku i grubości warstwy
    Fot. 4. Rejestratory temperatury Temp-gard pro i Easy-track3

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...