Rys. 1. Zdeformowany element pomalowany farbą proszkową; strzałki wskazują miejsca, gdzie: powłoka „odkleiła się” od blachy (jeśli w ogóle przylegała do niej) i skorodowane obszary świadczące o występowaniu wilgoci pomiędzy blachą a powłoką.
Podsumowując, odpowiednie przygotowanie powierzchni przed malowaniem jest ważnym etapem podczas procesu malowania proszkowego. Wykonane testy i próby (nawet te amatorskie bez profesjonalnego sprzętu i bez szczegółowego wgłębiania się w zapisy norm) pozwoliły na zaobserwowanie pewnych zjawisk i zachowań powłoki lakierniczej na próbkach, co z kolei pokrywa się z realiami. Dzięki napylaniu proszku na warstwę tlenków – jak miało to miejsce przy blasze o grubości 3 mm i gięciu, zobaczyć można, jak ważne jest jej usunięcie.
Po wynikach przeprowadzonych testów spodziewano się jednak większych różnic w przyczepności powłoki na próbkach w ogóle nieodtłuszczonych i tych przetartych zanieczyszczonym czyściwem w stosunku do pozostałych, gdzie zastosowano rozpuszczalniki i typowe substancje zmywające.
Paweł Wilk
Komentarze (0)