• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Badanie Powłok

    Wydanie nr: 4(108)/2017

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  28.08.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Rys. 1. Zdeformowany element pomalowany farbą proszkową; strzałki wskazują miejsca, gdzie: powłoka „odkleiła się” od blachy (jeśli w ogóle przylegała do niej) i skorodowane obszary świadczące o występowaniu wilgoci pomiędzy blachą a powłoką.

    Rys. 1. Zdeformowany element pomalowany farbą proszkową; strzałki wskazują miejsca, gdzie: powłoka „odkleiła się” od blachy (jeśli w ogóle przylegała do niej) i skorodowane obszary świadczące o występowaniu wilgoci pomiędzy blachą a powłoką.

    Strona 4 z 4

    Podsumowując, odpowiednie przygotowanie powierzchni przed malowaniem jest ważnym etapem podczas procesu malowania proszkowego. Wykonane testy i próby (nawet te amatorskie bez profesjonalnego sprzętu i bez szczegółowego wgłębiania się w zapisy norm) pozwoliły na zaobserwowanie pewnych zjawisk i zachowań powłoki lakierniczej na próbkach, co z kolei pokrywa się z realiami. Dzięki napylaniu proszku na warstwę tlenków – jak miało to miejsce przy blasze o grubości 3 mm i gięciu, zobaczyć można, jak ważne jest jej usunięcie. 
    Po wynikach przeprowadzonych testów spodziewano się jednak większych różnic w przyczepności powłoki na próbkach w ogóle nieodtłuszczonych i tych przetartych zanieczyszczonym czyściwem w stosunku do pozostałych, gdzie zastosowano rozpuszczalniki i typowe substancje zmywające.                   

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Paweł Wilk

    GALERIA ZDJĘĆ

    Rys. 2. Na górze: pomalowana powierzchnia i jej brak przyczepności, na dole: odpadające/zerwane kawałki warstwy farby leżące na posadzce.
    Rys. 3. „Spiętrzenie” powłoki proszkowej, rozpoczęcie „procesu górotwórczego” – widać brak rzeczywistego połączenia farby z podłożem i możliwe przemieszczanie się powłoki względem blachy.
    Rys. 4. Miernik do pomiaru chropowatości powierzchni.
    Rys. 5. U góry: listwa ozdobna przyklejona na powłokę lakierniczą, z dołu: widok po usunięciu listwy – w zasadzie na całej długości farba została oderwana od podłoża.ąca powłoka lakiernicza
    Rys. 6. Stanowisko do badania: miernik, pola do kalibracji (dla podłoża stalowego i aluminium) i próbka do pomiarów.
    Rys. 7. Przykład pomiaru grubości powłoki lakierniczej za pomocą miernika.
    Rys. 8. Jedna z próbek o grubości 3 mm po gięciu – widać, że powłoka wraz z warstwą tlenków odkleiła się od blachy.
    Rys. 9. Siatki nacięć krzyżowych w próbkach o grubości 1 mm – brak widocznych złuszczeń.
    Rys. 10. Siatki nacięć w próbkach o grubości 3 mm – widoczne złuszczenia powłoki, która oderwała się od warstwy tlenków.
    Rys. 11. Próbka o grubości 1 mm po cięciu na nożycach gilotynowych; u góry – strzałki ukazują miejsca braku przyczepności powłoki, z dołu – zerwana luźna powłoka lakiernicza.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...