• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian
Reklama
B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

Badanie Powłok

Wydanie nr: 3(113)/2018

Artykuły branżowe

Badanie Powłok

ponad rok temu  20.06.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 5

Miernik mechaniczny tarczowy.

Miernik mechaniczny tarczowy.

Strona 3 z 3

Zalety powłok typu duplex

  • wydłużona eksploatacja powłok i podłoża,
  • rzadsze kontrole i naprawy,
  • możliwość dokładnego wyboru koloru,
  • estetyka.

Problemy pomiarowe
Jednoczesny pomiar obu warstw systemu duplex jest wyzwaniem dla standardowych mierników. Najpierw należy wykonać pomiar powłoki cynkowej typowymi miernikami, takimi jak PosiTector 6000 F1 bądź PosiTest DFT. Następnie, po nałożeniu warstwy farby, należy zmierzyć całkowitą grubość systemu. Różnica pomiędzy wynikami mówi o grubości powłoki malarskiej. Metoda ta zakłada, że grubość warstwy cynku jest wszędzie jednolita.
W rzeczywistości grubość warstwy cynku nie jest jednakowa na całej powierzchni elementu. Grubość warstwy zależy od grubości materiału, chropowatości powierzchni i kształtu obiektu. Każdy z tych czynników osobno, jak i wszystkie razem mogą mieć wpływ na grubość otrzymanej powłoki cynkowej. 

Inną konwencjonalną metodą jest wykorzystanie sondy o dwóch trybach  pomiaru – magnetycznym i wykorzystującym metodę prądów wirowych (np. PosiTector 6000 FN3). Należy wykonać dwa pomiary, w trybie prądów wirowych zmierzyć grubość powłoki malarskiej, a następnie metodą magnetyczną zmierzyć grubość całego systemu. Różnica pomiędzy odczytami wskazuje grubość powłoki cynkowej. Ponownie, metoda ta zakłada, że grubość warstwy cynku jest wszędzie jednolita
Obie metody są czasochłonne i podatne na błędy. Sonda FNDS do miernika PosiTector 6000 umożliwia wykonanie pomiaru systemu duplex w trakcie jednego pomiaru. Szybko, łatwo i dokładnie. 

Rozwiązanie od Defelsko
Miernik grubości powłok PosiTector 6000 z sondą FNDS umożliwia wykonanie niedestrukcyjnych badań zarówno warstwy farby, jak i powłoki cynkowej podczas pojedynczego pomiaru. Urządzenie, pracując w trybie duplex, wykorzystuje jednocześnie oba tryby pomiarowe i wyświetla indywidualne wartości grubości dla każdej z warstw.

Urządzenie może pracować także jako standardowy miernik F/NF. Jest doskonałe do pomiarów niemagnetycznych powłok na stali oraz nieprzewodzących powłok na metalach nieferrytycznych.        

Agencja Anticorr Gdańsk
anticorr.com.pl     
  

GALERIA ZDJĘĆ

Działanie sondy duplex.
Miernik elektroniczny.
Miernik mechaniczny w długopisie.
Pomiar sondą FNDS.