• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Badanie Powłok

    Wydanie nr: 4(114)/2018

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  14.08.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Pomiar grubości powłoki.

    Pomiar grubości powłoki.

    Strona 2 z 4

    Proces anodowania

    Podczas całego procesu anodowane elementy są zamocowane na aluminiowych lub tytanowych stojakach zapewniających dobry kontakt elektryczny. Stojaki są zanurzane po kolei do odpowiednich zbiorników.
    1. Element aluminiowy namaczany jest w zbiorniku z gorącą wodą i dodatkiem środków czyszczących, by usunąć wszelkie zabrudzenia powierzchniowe.
    2. Część zostaje opłukana, by uniknąć zanieczyszczenia następnej kąpieli. 
    3. W następnym zbiorniku znajduje się roztwór kwasu (chromowego, siarkowego, azotowego lub fosforowego), którego zadaniem jest usunięcie obecnej warstwy tlenków z powierzchni metalu. 
    4. Ponowne płukanie elementu.
    5. Następnym krokiem procesu jest trawienie, które odbywa się w zbiorniku wypełnionym wodorotlenkiem sodu. Trawienie usuwa naturalny połysk i pozostawia matową, teksturowaną powierzchnię. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    6. Część zanurzana jest w zbiorniku, w którym zachodzi proces anodowania. Wypełniony jest on roztworem wodnym kwasu – mieszaniną, która zapewni przepływ prądu. Parametry kąpieli (kwas, stężenie, temperatura) wpływają na końcowy wygląd powłoki tlenkowej. Ważne jest również równomierne rozmieszczenie katod w zbiorniku. Odpowiadają one za równomierny rozpływ prądu – na elementach leżących bliżej katody warstwa tlenku będzie grubsza. W normalnych warunkach cały proces trwa około godziny.  
    7. By dodać kolor, element zanurza się w wodnym roztworze barwnika organicznego, który wnika w pory powłoki.
    8. Następnie należy zamknąć porowatą strukturę powierzchni, by zapewnić długotrwały kolor i lepszą ochronę przed korozją. Elementy niebarwione zanurza się we wrzącej wodzie dejonizowanej, aby tlenek aluminium przekształcił się w twardszą, uwodnioną formę krystaliczną. Elementy barwione wykańcza się w roztworze octanu niklu. 

    Alternatywą dla stojaków są perforowane kosze, w których można zbiorczo anodować małe, nieregularne elementy, takie jak nity, okucia, sprzęt medyczny.
    Podczas planowania anodowania należy również wziąć pod uwagę stop, z którego zostały wykonane przeznaczone do procesu elementy. Na niektórych stopach ciężej uzyskać warstwę tlenku, niektóre zaś przybierają nieco odmienny kolor. Po wykonaniu powłoki różne stopy zapewniają inne poziomy urabialności (obróbka skrawaniem, szlifowanie, polerowanie), a także inną odporność na warunki środowiskowe i stabilność wymiarową.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Elementy anodowane.
    Elementy anodowane.
    Mikrosonda.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...