Pomiar grubości powłoki.
Dlaczego anodowanie?
Anodowanie jest wysoce skutecznym i pożądanym sposobem wykańczania aluminium. Główne zalety procesu to:
Wytrzymałość – większość anodowanych elementów nie nosi śladów użytkowania.
Przyczepność – warstwa tlenkowa jest częścią materiału, co zapewnia doskonałą przyczepność do podłoża.
Kolor – części anodowane zachowują dobrą stabilność koloru, nawet po wystawieniu na promieniowanie UV i charakteryzują się wysoce powtarzalnym procesem barwienia.
Konserwacja – czyszczenie wodą z delikatnym detergentem powinno przywrócić element do stanu oryginalnego.
Estetyka – anodowanie oferuje szeroki wybór stopni połysku i odcieni kolorów, jednocześnie zachowując metaliczny charakter elementu.
Koszty – anodowanie jest bardzo ekonomicznym procesem w porównaniu z innymi metodami wykańczania powierzchni. Co więcej, trwałość elementu minimalizuje koszty naprawy/wymiany.
Dlaczego mierzyć?
Parametry procesu anodowania mają znaczący wpływ na właściwości formowanej warstewki tlenkowej. Gdy stosowane jest niskie stężenie kwasu i niewysoka temperatura, otrzymana powłoka będzie twardsza i mniej porowata. Wyższe temperatury i stężenia kwasów, tak jak dłuższy czas kąpieli dają delikatniejsze, bardziej porowate powłoki. Niewielka zmiana w składzie stopu lub któregokolwiek parametru kąpieli znacząco wpływa na końcowy efekt procesu.
Wyzwania pomiaru
By wydajnie kontrolować grubość cienkich powłok powstałych w procesie anodowania, niezbędne jest urządzenie o wysokiej dokładności i umożliwiające pomiar w sposób niedestrukcyjny.
Kolejnym wyzwaniem jest pomiar w miejscach trudnodostępnych, np. na bardzo małych elementach.
Komentarze (0)