• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Badanie Powłok

    Wydanie nr: 4(114)/2018

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  14.08.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Pomiar grubości powłoki.

    Pomiar grubości powłoki.

    Strona 3 z 4

    Dlaczego anodowanie?

    Anodowanie jest wysoce skutecznym i pożądanym sposobem wykańczania aluminium. Główne zalety procesu to:
    Wytrzymałość – większość anodowanych elementów nie nosi śladów użytkowania.
    Przyczepność – warstwa tlenkowa jest częścią materiału, co zapewnia doskonałą przyczepność do podłoża. 
    Kolor – części anodowane zachowują dobrą stabilność koloru, nawet po wystawieniu na promieniowanie UV i charakteryzują się wysoce powtarzalnym procesem barwienia.
    Konserwacja – czyszczenie wodą z delikatnym detergentem powinno przywrócić element do stanu oryginalnego.
    Estetyka – anodowanie oferuje szeroki wybór stopni połysku i odcieni kolorów, jednocześnie zachowując metaliczny charakter elementu.
    Koszty – anodowanie jest bardzo ekonomicznym procesem w porównaniu z innymi metodami wykańczania powierzchni. Co więcej, trwałość elementu minimalizuje koszty naprawy/wymiany. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Środowisko, zdrowie i bezpieczeństwo – anodowanie jest faworytem pod względem aktualnych regulacji prawnych, ponieważ jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku i nieszkodliwych dla ludzi procesów przemysłowych. Powłoka tlenkowa jest chemicznie stabilna, nie rozkłada się, jest nietoksyczna i odporna na wysokie temperatury (aż do momentu stopienia się samego metalu). Anodowanie przyśpiesza naturalny proces powstawania warstwy tlenkowej – nie jest ono szkodliwe dla środowiska i nie prowadzi do powstawania niebezpiecznych produktów ubocznych. Kąpiele chemiczne używane w procesie są regenerowane i ponownie wykorzystywane. 

    Dlaczego mierzyć?

    Parametry procesu anodowania mają znaczący wpływ na właściwości formowanej warstewki tlenkowej. Gdy stosowane jest niskie stężenie kwasu i niewysoka temperatura, otrzymana powłoka będzie twardsza i mniej porowata. Wyższe temperatury i stężenia kwasów, tak jak dłuższy czas kąpieli dają delikatniejsze, bardziej porowate powłoki. Niewielka zmiana w składzie stopu lub któregokolwiek parametru kąpieli znacząco wpływa na końcowy efekt procesu. 

    Dzięki kontroli procesu i różnorodnym technikom pomiarowym osoby odpowiedzialne są w stanie monitorować, kontrolować i korygować proces na każdym etapie. Jedną z najważniejszych kontroli jakości jest pomiar grubości finalnej powłoki tlenkowej. 

    Wyzwania pomiaru

    By wydajnie kontrolować grubość cienkich powłok powstałych w procesie anodowania, niezbędne jest urządzenie o wysokiej dokładności i umożliwiające pomiar w sposób niedestrukcyjny. 
    Kolejnym wyzwaniem jest pomiar w miejscach trudnodostępnych, np. na bardzo małych elementach. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Elementy anodowane.
    Elementy anodowane.
    Mikrosonda.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...