• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Badanie Powłok

    Wydanie nr: 6(128)/2020

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  17.12.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    Instrumentalna analiza wyglądu, chropowatości i falistości powierzchni w procesie lakierowania samochodów

    Piękne, gładkie wykończenie jest najważniejszym celem podczas malowania pojazdu – jakość tego wykończenia zależy od chropowatości powierzchni i falistości surowca, który ma zostać pomalowany oraz od efektywności każdego kolejnego procesu powlekania, jak również ewentualnych operacji polerowania lub szlifowania.  Końcowa powłoka malarska składa się z wielu warstw – w miarę nakładania każda warstwa ma tendencję do wygładzania materiału. Pomiar powierzchni na każdym etapie daje możliwość zoptymalizowania całego procesu malowania i zrozumienia czynników, które mają największy wpływ na ostateczny wygląd.

    Producenci samochodów rutynowo używają przyrządów do kontroli wyglądu lakieru bezbarwnego w celu sprawdzenia występowania efektu powszechnie nazywanego skórką pomarańczy. Natomiast pomiar powierzchni pośrednich jest już ograniczony, głównie ze względu na dostępność odpowiednich przenośnych przyrządów do pomiaru takich powierzchni na linii lakierniczej. 
    Przyrządy laboratoryjne mogą dokładnie scharakteryzować powierzchnie materiałów na wszystkich etapach, ale są one skomplikowane w użyciu i kosztowne, często także mają długi czas pomiaru, co ogranicza ich zastosowanie w projektach rozwojowych lub do rozwiązywania problemów przez inżynierów technologii lakierniczych lub wydziały materiałowe. 
    Również ręczne profilometry i przyrządy skanujące mogą być wykorzystywane do pomiaru powierzchni pośrednich, ale nie są one wykorzystywane w ramach rutynowej kontroli jakości ze względu na subiektywność związaną z wykonywaniem badań i wiarygodność wyników.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Nowy ręczny przyrząd Rhopoint TAMS™ może mierzyć i mapować powierzchnie na wszystkich etapach procesu malowania, od surowca do warstwy nawierzchniowej. To innowacyjne urządzenie ma wiele zalet typowych dla narzędzi analitycznych o wysokiej rozdzielczości, jednocześnie charakteryzując się przenośnością i poręcznością.
    Dzięki ostatniej aktualizacji Rhopoint TAMS™ posiada ulepszone funkcje w zakresie analizy filtrowanej tekstury powierzchni służące do poprawy analizy powłok e-coat i surowców.

    Pomiar lakieru bezbarwnego

    Jakość wyglądu, według oceny konsumenta, jest określona teksturą powierzchni, która zmniejsza jej oddziaływanie wizualne. Jest ona klasyfikowana jako falistość malowanej powierzchni, która powoduje zniekształcenia odbicia i tekstura o rozmiarach nanometrycznych, która pogarsza właściwości odbicia. Pomiary powłok bezbarwnych wykonywane są za pomocą urządzenia Rhopoint TAMS™ lub innych urządzeń charakteryzujących te zjawiska.

    W odróżnieniu od innych urządzeń wykorzystujących technologię linii skanowania i wymagających przesunięcia po powierzchni, Rhopoint TAMS™ mierzy dwuwymiarowy obszar powierzchni ze stałej pozycji pomiarowej. Oprócz określenia parametrów powierzchni, preferencje wizualne klienta mogą być oceniane na podstawie unikalnych wskaźników, jakimi są jakość i harmonia.
    Volkswagen przygotowuje się obecnie do wprowadzenia na całym świecie systemu TAMS do pomiaru wyglądu lakierowanych karoserii samochodowych opracowanego wspólnie przez Rhopoint Instruments i Volkswagen AG na przestrzeni kilku lat.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Kontrola jakości u źródła: efekt zagniatania powstający w procesie walcowania stali.
    Zaawansowana technologia do kwalifikacji ostatniej powłoki c-coat i całkowitego wyglądu w oparciu o percepcję wizualną.
    Jakość powłoki e-coat jest warunkiem doskonałej jakości powłoki c-coat.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...