• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Badanie Powłok

    Wydanie nr: 6(128)/2020

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  17.12.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3

    Narzędzia analityczne do analizy powierzchni

    Przyrządy analityczne zapewniają bardzo dokładne mapy materiałów lub malowanych powierzchni, które mogą być analizowane kolejno, aby zrozumieć, jak każdy proces malowania wypełnia, wygładza i maskuje chropowatość materiału bazowego. 
    Parametry pomiarowe uzyskane na podstawie danych analitycznych są następnie wykorzystywane do oceny przydatności surowców, optymalizacji poszczególnych procesów i stworzenia pełnego obrazu wpływu na jakość produktu końcowego na każdym etapie malowania.
    Najczęściej stosowaną techniką laboratoryjną wykorzystywaną w przypadku powierzchni samochodowych jest interferometria, która umożliwia tworzenie trójwymiarowych map topograficznych z dokładnością i rozdzielczością poniżej mikrona. Mapy te są następnie przetwarzane w programie analitycznym, który stosuje filtry do danych umożliwiające obliczenie parametrów chropowatości i falistości dla każdej powierzchni. 

    Mimo że są one bardzo dokładne, wadą stosowania przyrządów laboratoryjnych jest to, że mogą być używane tylko poza linią produkcyjną, a czynnikiem ograniczającym jest również czas, ponieważ uchwycenie reprezentatywnego obszaru na powierzchni może trwać wiele minut, a nawet godzin. Wysokie koszty sprzętu i skomplikowany sposób jego użycia zazwyczaj ograniczają wdrożenie narzędzi analitycznych do centralnych funkcji rozwojowych u producentów OEM. 
    Inną techniką optyczną, która umożliwia uzyskanie map powierzchni, jest deflektometria pomiaru fazy (PMD), która analizuje stosunkowo duże obszary w ciągu kilku sekund. Deflektometria pomiaru fazy, pomimo że nie zapewnia absolutnej dokładności typowej dla interferometrii, pozwala uzyskać dane pomiarowe o wysokiej rozdzielczości, które są w dużym stopniu skorelowane z interferometrami w pasmach fal, które są ważne w produkcji samochodów. 
    Rhopoint OptimapPSD, przenośne urządzenie wykorzystujące tę technikę, jest powszechnie stosowane w specjalnych projektach rozwojowych u producentów OEM, dostawców surowego metalu, tworzyw sztucznych i farb, jednak jego duże rozmiary ograniczyły jego zastosowanie jako narzędzia do kontroli jakości lub procesu.
    Rhopoint TAMS™ wykorzystuje PMD jako jedną z technologii pomiarowych i pozwala na uzyskanie map surowców i wszystkich powierzchni w procesie malowania o wysokiej rozdzielczości. Zaletą Rhopoint TAMS™ jest to, że jest to urządzenie ręczne i wystarczająco przenośne, aby można je było stosować na wszystkich etapach procesu malowania. Rhopoint TAMS™ ma szybki czas akwizycji obrazu, pobierając dane o powierzchni w mniej niż 5 sekund. Trójwymiarowe mapy powierzchni uzyskiwane dzięki Rhopoint TAMS™ są kompatybilne z komercyjnym oprogramowaniem do analizy topograficznej i własnym oprogramowaniem do analizy obrazów firmy Rhopoint.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Kontrola jakości u źródła: efekt zagniatania powstający w procesie walcowania stali.
    Zaawansowana technologia do kwalifikacji ostatniej powłoki c-coat i całkowitego wyglądu w oparciu o percepcję wizualną.
    Jakość powłoki e-coat jest warunkiem doskonałej jakości powłoki c-coat.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...