Próbki z pęcherzykami po testach zgodnie z ISO 6270-1 (po lewej) i ISO 6270-2 (po prawej): wszystkie badane próbki wykazały podobne wyniki.
Dotychczas brak znaczących różnic
Próbki, na których pojawiły się pęcherzyki w jednej metodzie, w drugiej metodzie również je miały. Różnic w ilości lub wielkości pęcherzyków nie można było bezpośrednio przypisać żadnej z metod. Próbki spełniające wymagania testu zgodnie z ISO 6270-2 spełniły je również w teście zgodnie z ISO 6270-1. Testy te pozwalają przypuszczać, że nawet po nieco ostrzejszych warunkach ekspozycji z jednostronnym obciążeniem próbki zgodnie z ISO 6270-1 nie można oczekiwać innych wyników niż w przypadku procedury zgodnej z ISO 6270-2.
Zatem wstępnie można było wyciągnąć wniosek, że wykonanie testu według obu metod nie wykazało istotnych różnic w wynikach. Jednakże, ponieważ ilość danych jest nadal zbyt mała, aby dokonać ostatecznej oceny, według Qualisteelcoat, obowiązuje jeszcze faza przejściowa, w ramach której można przeprowadzić testy zgodnie z oboma standardami.
Wskazówki dla lakierników
Przygotowanie powierzchni jest podstawą dobrej ochrony przed korozją.
Jakość ostatniego płukania ma decydujące znaczenie dla jak najlepszego usunięcia zanieczyszczeń i chlorków. Przewodność powinna wynosić poniżej 50 μS/cm.
Próbki poddane obróbce wstępnej należy chronić przed ponownym zanieczyszczeniem. W teście kondensacji wielokrotnie wykrywane są próbki z pęcherzykami w postaci odcisków palców. Dlatego w przypadku konieczności dotknięcia elementów poddanych obróbce wstępnej należy nosić odpowiednie
rękawice.
Tłumaczenie z „Besser Lackieren” nr 17/2020
Komentarze (0)