PosiTector RTR.
Interesujące skutki zmodyfikowania założeń normy – eksperyment
W zeszłym roku przeprowadzono testy na panelach ASTM, których celem było uzyskanie bardziej wiarygodnych wyników dostarczanych przez mierniki elektroniczne. Zastosowaną metodę pomiarową nazwano „średnią z najwyższych wartości”. W ramach testów wykonano co najmniej dziesięć pomiarów w pięciu różnych miejscach, aby dokładnie określić charakterystykę badanej powierzchni. Z każdego pomiaru zarejestrowano najwyższą wartość. Średnia z tych wartości wyznaczyła profil powierzchni. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskano wynik zbliżony do tych osiąganych przez taśmy replikacyjne i rysiki.
Wykres porównania wyników trzech metod pomiarów ASTM.
Wybór najlepszego rozwiązania
Kiedy priorytetem jest zakres pomiarowy
Gdy liczy się czas
Zaletą taśm replikacyjnych jest możliwość szybkiego zbadania dużego fragmentu powierzchni. Mierniki elektroniczne i wyposażone w rysik posiadają małą sondę, zatem konieczne jest wykonanie wielu odczytów przed dokładnym określeniem charakterystyki danego obszaru. Normy ISO i ASTM uwzględniają to w swoich wytycznych.
- Najbardziej czasochłonne są przygotowania do pomiaru chropowatości za pomocą miernika z rysikiem. Należy wprowadzić niezbędne parametry: długość śladu, Rpc (zliczanie szczytów), Rt (max odległość w pionie od najwyższego do najniższego punktu). Wymagają również wyjątkowej precyzji przy ustawianiu urządzenia na badanym obszarze.
- Taśma replikacyjna współpracuje z miernikiem grubości (podczas obliczania należy od wskazanego wyniku odjąć stałą grubość taśmy). W związku z tym zaleca się sprawdzenie dokładności miernika np. na folii kalibracyjnej.
- Mierniki elektroniczne powinny zostać skalibrowane na płytkach zerowych lub foliach kalibracyjnych. Wskazane jest kontrolowanie dokładności co ok. 50 odczytów.
Komentarze (0)