Przyrządy do testów ASTM D3359 oraz ISO 2409 w laboratorium Spektrochem.
Część I: metody siatki nacięć do oceny przyczepności
Testy przyczepności farb do podłoża stanowią jeden z najpopularniejszych rodzajów testów zarówno w laboratoriach, jak i w warunkach polowych na malowanych elementach. Najprostszym testem przyczepności jest oznaczenie tego parametru za pomocą tzw. siatki nacięć, z czego większość jest wykonywana w oparciu o normę ISO 2409. W przypadku bardziej zaawansowanych testów przyczepność oznaczana jest z użyciem metody ciśnieniowego odrywania pull-off zgodnie z ISO 4624.
Wstęp
W tym artykule pragnę przedstawić Czytelnikom dodatkowe metody testowe pochodzące z USA, opisane w standardach ASTM International, którego Spektrochem jest organizacyjnym członkiem i wspiera prace normalizacyjne w trzech komitetach i kilkunastu podkomitetach jako ekspert w zakresie testów laboratoryjnych farb i powłok.
Metody te opierają się również na zasadzie nacięć oraz przyczepności oznaczanej metodą pull-off, jednakże są o wiele bardziej dopracowane pod kątem szczegółowości technicznej, zawierają więcej wytycznych, które mają wpływ na powtarzalność i odtwarzalność testów, a to jest podstawą do ich prawidłowego wykonywania w zakresie zarówno jednego laboratorium, jak i pomiędzy laboratoriami.
Niniejszy artykuł składa się na cykl publikacji na temat różnic między metodami testowymi ISO i ASTM oraz pierwszą jego część dotyczącą różnic między metodami określania przyczepności poprzez wykonywanie nacięć na powłoce. Drugą część będzie stanowiła analiza metod testowych ISO i ASTM służących określaniu przyczepności metodą pull-off.
Przyczepność
Zgodnie z ISO 4618 „Farby i lakiery – Terminy i definicje” pkt 2.8 przyczepność to siła potrzebna do oderwania powłoki od podłoża lub innej powłoki.
Zgodnie z tą definicją, aby test określać fachowo mianem przyczepności, musi być dokonywany pomiar siły potrzebnej do oderwania powłoki. Taki warunek jest spełniony w przypadku testu pull-off, w którym dokonywany jest pomiar siły, jaka jest potrzebna do oderwania powłoki, a następnie jest ona przeliczana na ciśnienie względem powierzchni odrywanej.
W przypadku testu metodą nacięć nie jest oznaczana żadna wartość liczbowa siły, stąd określanie testu siatki nacięć mianem przyczepności nie jest poprawne z punktu widzenia obowiązującej definicji. Stąd też w ISO 2409 test ten nie jest nazwany „przyczepnością”, lecz badaniem metodą siatki nacięć, oceną odporności odwarstwienia powłok od podłoża itd.
Komentarze (0)