• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Badanie Powłok

    Wydanie nr: 1(99)/2016

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  15.01.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Jeśli lakierowane części przeznaczone są do zastosowań na morzu, to kluczowe znaczenie mają dwa parametry: szorstkość powierzchni oraz grubość powłoki lakierniczej.

    Jeśli lakierowane części przeznaczone są do zastosowań na morzu, to kluczowe znaczenie mają dwa parametry: szorstkość powierzchni oraz grubość powłoki lakierniczej.

    Strona 1 z 2

    Metrologia w ochronie przed korozją morską

    Grubość warstwy zabezpieczającej i chropowatość materiału podłoża – te dwa parametry odgrywają decydującą rolę w skutecznej ochronie przed korozją, tak na lądzie, jak i na morzu. Nowa sonda pomiarowa ułatwia wykonywanie pomiarów obu tych wartości przy pomocy jednego instrumentu.

    Zabezpieczenia antykorozyjne w sektorze morskim muszą zapewniać najwyższe standardy jakości. Statki, siłownie wiatrowe, dźwigi i inne elementy infrastruktury morskiej muszą być zabezpieczone przed korozją przez długi okres. Dlatego powłoka ochronna i podłoże muszą być idealnie do siebie dopasowane.
    Aby osiągnąć trwałe przyleganie do siebie warstw ochronnych, ważne jest, żeby chropowatość materiału podłoża dokładnie odpowiadała aktualnym standardom. Ponadto, aby proces pokrywania był skuteczny i wydajny, należy kontrolować grubość poszczególnych warstw powłoki lakierniczej. FISCHER od dawna oferuje szeroką gamę rozwiązań o wysokiej precyzji do pomiaru grubości powłoki lakierniczej. Aktualnie wprowadzono na rynek nową sondę do oceny profilu chropowatości powierzchni.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Chropowatość jako decydujący parametr jakościowy

    Wstępna obróbka powierzchni – taka jak śrutowanie – ma fundamentalne znaczenie dla skutecznej ochrony antykorozyjnej. Aby zapewnić właściwe przyleganie do powierzchni, potrzebny jest powstały podczas obróbki wstępnej rozwinięty profil powierzchni. W związku z tym, chropowatość jest jednym z najważniejszych parametrów określających jakość przygotowania powierzchni przed naniesieniem powłoki. Mała chropowatość uniemożliwia właściwe połączenie się warstwy farby z powierzchnią, wskutek czego łatwo się ona od niej oddziela. Natomiast nadmierna chropowatość powoduje, że wierzchołki materiału podłoża „przekłuwają” warstwy farby, wystawiając go na korozję.
    Wraz z nową sondą FPR1, Fischer oferuje bardzo precyzyjne narzędzie do łatwego oznaczania chropowatości powierzchni. Wykonana z węglika spiekanego końcówka sondy nadaje się do wykonania tysięcy pomiarów, a gdy się zużyje może być łatwo wymieniona przez użytkownika.

    Końcówka stożkowa ma kąt 60 stopni i promień pięćdziesięciu mikrometrów. Umożliwia ona ruch w pionie w zakresie ponad 500 mikrometrów. W czasie pomiaru zbiera się dane z wielu punktów pomiarowych odpowiednio dla danego zadania pomiarowego, albo zgodnie z wymaganiami określonymi w normach. Zapewnia to audytorowi możliwość inspekcji całej mierzonej powierzchni. W każdym punkcie pomiarowym dokonywanych jest dziesięć pomiarów; rejestrowane są maksymalne odległości pomiędzy zagłębieniem a wywyższeniem. Następnie, średnie wartości rozrzutów podawane są jako wartość chropowatości powierzchni.
    Zebrane dane są przypisywane do danego zadania pomiarowego i zapisywane w pamięci urządzenia. Użytkownik określa liczbę pomiarów, następnie możliwe jest obliczenie wartości średniej z wszystkich pomiarów.

    Tagi: ITA, Fischer

    GALERIA ZDJĘĆ

    Sprawdzona technologia pomiarowa dla sektora morskiego – poręczne instrumenty z różnymi wymiennymi sondami.
    Sonda mierząca profil do określania szorstkości powierzchni.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...