Kompletny zestaw dla rejestratora EasyTrack3
Testy komorowe
Na całym świecie materiały używane do produkcji różnych wyrobów wystawione są na działanie naturalnych lub przemysłowych czynników powodujących korozję oraz starzenie. Czynniki te to m.in. mgła solna, wilgoć, dymy, smog czy też spaliny samochodowe. Laboratoryjne testy korozyjne oraz testy przyspieszonego starzenia stosowane są szeroko w celu doboru i selekcji materiału, a także kontroli procesów zachodzących w strukturze materiału. Do tego typu testów stosuje się komory imitujące warunki środowiskowe. Jednym z wiodących producentów tych komór jest włoska firma CO.FO.ME.GRA, oferująca urządzenia corrosionbox oraz solarbox.
Komory typu Corrosionbox są właściwym oprzyrządowaniem do badań odporności antykorozyjnej dla materiałów takich, jak farby, lakiery i różnego rodzaju powłoki. W celu wypracowania powtarzalnych i porównywalnych wyników stosuje się wiele znormalizowanych typów badań, tak na użytek poszczególnych krajów, jak i społeczności międzynarodowej. Normy krajowe i międzynarodowe stanowią tu podstawę i źródło odniesienia. Komora Corrosionbox przystosowana jest do przeprowadzania testów mgły solnej (wg normy ISO 9227) oraz testów z kondensacją wody (wg normy DIN 50017), a także cyklicznych testów korozyjnych (kombinacja mgły solnej, wilgoci kondensacyjnej oraz suszenia powietrzem). Testy cykliczne mogą być wykonywane przez modele Corrosionbox klasy zaawansowanej (enhanced). W zależności od rodzaju cykli komora może wymagać pewnych dodatkowych opcji sprzętowych montowanych w procesie jej produkowania.
Do testów przyspieszonego starzenia (wg normy EN ISO 11341) firma CO.FO.ME.GRA. oferuje komory z rodziny Solarbox. Przykładowa komora typu Solarbox przedstawiona została na zdjęciu nr 4. Promieniowanie świetlne w urządzeniu Solarbox wytwarzane jest przez specjalną, chłodzoną powietrzem lampę ksenonową. Moc promieniowania jest stale kontrolowana, co umożliwia uzyskiwanie powtarzalnych wyników pomiarów. Jednolity rozkład światła na powierzchni badanej próbki zapewnia odpowiednie ukształtowanie komory. Dodatkowo komora Solarbox wyposażona jest w moduł do kontroli temperatury. Temperatura, obok światła, stanowi drugi bardzo ważny parametr mający wpływ na szybkość starzenia się materiału. Ciepło w naturalnym otoczeniu pochodzi z promieniowania podczerwonego (IR) zawartego w promieniowaniu słonecznym. Obiekt wystawiony na działanie promieni słonecznych ma zawsze temperaturę wyższą niż otaczające go powietrze. Identyczne zasady obowiązują w komorze Solarbox. Energia cieplna dostarczana do próbki przez lampę ksenonową jest ciągle mierzona i kontrolowana za pomocą termometru B.S.T. (Black Standard Thermometer). System Solarbox może być rozbudowany o specjalny system zatapiania próbek z pełną regulacją temperatury i czasu trwania fazy mokrej. System ten umożliwia ciągłe lub cykliczne zatapianie próbki oraz regulację tego procesu.
Autoryzowanym dystrybutorem wszystkich opisanych w artykule urządzeń jest firma PTH Eurotom Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
Barbara Bidzińska
www.eurotom.pl
Komentarze (0)