• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Procesy Wspomagające

    Artykuły branżowe

    Motoryzacja

    Procesy Wspomagające

    wczoraj  03.04.2025, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Nowy moduł oprogramowania Advanced Analytics Smart AC firmy Dürr zwiększa elastyczność i szybkość sterowania temperaturą i wilgotnością w systemach nawiewu powietrza. Dzięki temu system wentylacji – jeden z największych konsumentów energii w lakierniach – jest znacznie mniej zasobochłonny. System nawiewu powietrza o wydajności 350 000 m3/h, wyposażony w oprogramowanie DXQ, może obniżyć roczne koszty energii o około 30 000 euro.

    Systemy nawiewu powietrza są niezbędne w kabinach lakierniczych, zapewniając odpowiednią temperaturę i wilgotność dla wysokiej jakości powłoki. Co więcej, systemy te zapewniają komfortowe warunki pracy i optymalny klimat do przechowywania farb. Wentylacja jest jednak bardzo energochłonna, ponieważ napływające powietrze zewnętrzne musi być stale uzdatniane. – Do tej pory wentylacja odpowiadała za około jedną trzecią całkowitego zużycia energii w lakierni – mówi Jens Häcker, wiceprezes Digital Factory w Dürr. – Aby to zmniejszyć, firma Dürr wzbogaciła oprogramowanie DXQ o inteligentny system sterowania, który umożliwia operatorom optymalizację kosztów energii i kosztów operacyjnych.

    Oszczędność energii dzięki elastycznemu sterowaniu

    Smart AC oblicza zakres temperatury i wilgotności w oparciu o konkretny system lakierniczy i lokalne warunki klimatyczne. Wartości minimalne i maksymalne definiują zakres wartości zadanych, który jest wyświetlany operatorowi systemu jako „okno sterowania”. Im większe okno, tym mniej energii potrzeba do sterowania ogrzewaniem, chłodzeniem i poborem wody. Tradycyjnie, systemy nawiewu powietrza były ustawiane na stałe wartości zadane, które utrzymywały bezpieczny margines od krytycznych limitów dla aplikacji farby, często prowadząc do niepotrzebnego ogrzewania lub chłodzenia. – Nasze cyfrowe rozwiązanie, dzięki zoptymalizowanej strategii sterowania, umożliwia precyzyjną i wydajną regulację systemów nawiewu powietrza w określonym zakresie – wyjaśnia Jens Häcker. – Zamiast wentylować powietrze do stałej temperatury, np. 23°C, system może elastycznie regulować temperaturę w zakresie od 21°C do 25°C. Zmniejsza to zużycie przy jednoczesnym zachowaniu niezmiennie wysokiej jakości powłoki lakierniczej.

    Wpływ ten zilustrowano na przykładzie z branży automotive: system nawiewu powietrza dla linii lakieru bazowego i bezbarwnego o wydajności 350 000 m3/h działa w 80% z recyrkulowanym powietrzem, a 30% dni wymaga szybkiej regulacji ze względu na wahania pogody. Niezależnie od lokalizacji, roczne koszty energii przy zastosowaniu elastycznego podejścia były o około 30 000 euro niższe.

    Intuicyjny interfejs użytkownika zapewnia operatorom wgląd we wszystkie istotne dane w czasie rzeczywistym, zapewniając kompleksową przejrzystość procesu. Smart AC można zintegrować zarówno z nowymi, jak i istniejącymi systemami.