• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Procesy Wspomagające

    Wydanie nr: 1(117)/2019

    Artykuły branżowe

    Procesy Wspomagające

    ponad rok temu  05.03.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Przed (po lewej) i po oczyszczeniu wody z resztek lakieru.

    Przed (po lewej) i po oczyszczeniu wody z resztek lakieru.

    Oczyszczanie wody w kabinach lakierniczych

    Firma Cameron Chem powstała w roku 2007 na południu Polski w Bielsku-Białej, aby od samego początku istnienia oferować produkty (koagulanty) do oczyszczania wody w kabinach lakierniczych z obiegiem wodnym. 

    Cameron Chem produkuje koagulanty, odpieniacze, biocidy, korektory pH i flotatory, czyli urządzenia do oczyszczania wody w kabinach lakierniczych, urządzenia do podczyszczania popłuczyn (stosowane np. w drukarniach i zakładach przetwórstwa drzewnego). 
    – Chcąc wyróżnić się na tle konkurencji, która handlowała koagulantami zachodnimi, chcieliśmy się skupić na tym, aby zaoferować finalnemu odbiorcy niedrogi polski produkt zachowujący najwyższą jakość, pamiętając, że serwis, doradztwo i obsługa jest bardzo ważnym elementem – wyjaśnia Bartosz Pietrzyk z firmy Cameron Chem. – Poza tym każdemu klientowi dostarczamy darmowy sprzęt dozujący do koagulantów. 
    Cameron Chem zawsze miał świadomość tego, że proces koagulacji jest procesem pomocniczym, a lakiernicy i obsługa malarni nie mogą rozpraszać się skomplikowaną technologią oferowaną przez firmy zachodnie. Proces koagulacji miał być maksymalnie prosty, efektywny i na możliwie niskim poziomie kosztowym. Stąd też właściciel firmy, który ma wykształcenie chemiczne i handlowe, wdrożył do produkcji koagulanty, jakie obecnie z powodzeniem sprzedawane są na rynku krajowym i w innych krajach europejskich. Produkcja środków w Polsce pozwoliła na szybkie dostawy just-in-time. Z reguły zamówienie realizowane jest już tego samego dnia, a następnego produkt trafia do klienta. – Staliśmy się największym producentem koagulantów w Polsce, śmiało konkurującym z dużymi graczami z Zachodu – zapewnia B. Pietrzyk. – Kolejnym etapem w rozwoju firmy było otworzenie w 2017 roku filii Cameron Chem w Hiszpanii. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Jeśli chodzi o popłuczyny po lakierach wodnych, zamiast utylizować cały wolumen wody (np. 5000 l popłuczyn) można śmiało podczyścić je i zamiast 5000 kg odpadów odseparować ok. 300 kg odpadu przeznaczonego do utylizacji. Dzięki temu czysta woda trafia z powrotem na produkcję lub do kanalizacji, obniżając koszty związane z opłatami środowiskowymi. 
    Koagulanty nie tylko pomagają oczyścić wodę z resztek lakieru, ale zapobiegają gromadzeniu się klejących frakcji w rurach i przewodach kabiny (szczególnie w przypadku lakierów poliuretanowych i poliestrowych w przemyśle meblarskim i automotive), przeciwdziałając tworzeniu się tzw. miażdżycy rur. Natomiast w przypadku używania lakierów wodnych często zdarza się, że piana tworząca się podczas lakierowania uniemożliwia pracę. Zastosowanie kilku kropel środka odpieniającego skutecznie gasi pianę. Ponadto w kabinach z obiegiem wodnym, zwłaszcza latem, rozwijają się bakterie beztlenowe. Mają tam rewelacyjne warunki do bytowania, żywią się lakierem, zakwaszają wodę. Zapach siarkowodoru (potocznie zepsutych jaj) skutecznie psuje powietrze. Rozwiązaniem jest zastosowanie biocidów, które zabijają przyczynę smrodu – bakterie.
    W roku 2008 zgłoszono do Urzędu Patentowego wzór urządzenia, tzw. flotatora do oczyszczania wody w kabinach z płaszczem wodnym Rosa. Flotator, wykonany z blachy nierdzewnej kwasowej, może być zamontowany w systemach już istniejących lub może być brany pod uwagę jako opcja do kabiny na etapie projektowania nowej inwestycji. Szacuje się, że urządzenie zwraca się po 8-12 miesiącach użytkowania. Zasysa ono brudną wodę z kabiny pompą membranową napędzaną sprężonym powietrzem i tłoczy ją do zbiornika flotatora. Tam rozdzielone frakcje lakieru za pomocą koagulantu unoszą się na powierzchni wody. Łapa flotatora zgarnia sam szlam i wrzuca go do worka włókninowego. Czysta woda powraca grawitacyjnie do kabiny. 
    W ofercie są także korektory pH produkcji Cameron Chem. Zbyt niskie pH wody fatalnie wpływa na kabinę lakierniczą, do której szybko wdaje się korozja. Niskie pH nie pomaga również w procesie koagulacji. Dla wyrównania poziomu do stopnia neutralnego (pH 7) zastosować można właśnie taki korektor. 
    Firma sprzedaje również materiały do ochrony kabin lakierniczych. Aby zabezpieczyć je przed odkurzem lakierniczym stosuje się tzw. folie zabezpieczające w płynie – możliwa jest ich aplikacja wałkiem, pistoletem lub pędzlem. Mają one właściwości statyczne. 
    – Mamy klientów z branży drzewnej, tworzyw sztucznych agd, rtv, automotive, drukarskiej i poligraficznej – dodaje Bartosz Pietrzyk. – Każdego roku poszerzamy  grono klientów w kraju i za granicą. Cieszy nas nasz sukces, cieszy nas zadowolenie klientów, fakt, że rozwiązujemy ich problemy w zakresie prac lakierniczych. Nawiązaliśmy także kontakty z firmami obsługującymi lakiernie, m.in. producentami kabin lakierniczych i automatów lakierniczych, którym służymy radą w zakresie projektowania tych urządzeń, by były bardziej dopasowane do potrzeb klientów w kwestii kolagulacji. Nasz zespół chętnie podejmie się nowych wyzwań i pomoże w rozwiązywaniu problemów z odpadami w lakiernictwie. Bazując na naszym laboratorium jesteśmy w stanie dobrać koagulant do każdego rodzaju farby i lakieru.          

    Cameron Chem
    www.cameron-chem.pl

    GALERIA ZDJĘĆ

    Flotator Rosa.
    Urządzenie do oczyszczania popłuczyn.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...