• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Procesy Wspomagające

    Wydanie nr: 5(151)/2024

    Artykuły branżowe

    Procesy Wspomagające

    16 dni temu  05.11.2024, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    Usuwanie farby z felg aluminiowych na polskim rynku

    Polski rynek usuwania farby z felg aluminiowych jest dynamicznym obszarem, który stawia przed firmami takimi jak Chemly wiele wyzwań. Głównym celem jest osiągnięcie jak najkrótszego czasu usuwania farby, co wpływa na ogólną wydajność procesu. Czas ten zależy od grubości powłoki lakierniczej, rodzaju farby oraz podkładu.

    Technologie i produkty 

    W Polsce stosuje się zarówno systemy natryskowe, jak i zanurzeniowe do procesu odlakierowania. Te technologie są wspomagane przez osprzęt − układy grzewcze, systemy mieszania, moduły ultradźwiękowe. Filtracja, czy to za pomocą prasy filtracyjnej, worków filtrujących, czy nawet prostych sit z tworzyw sztucznych, jest kluczowa dla przedłużenia żywotności kąpieli do usuwania farby.
    Proces filtracji jest jednym z ważniejszych etapów procesu odlakierowania, o którym często się zapomina lub go pomija. Dzięki filtracji wydłużamy żywotność kąpieli, umożliwiając kąpieli odlakierowującej pracować w stabilniejszy sposób. Podczas filtracji usuwamy z kąpieli odlakierowaną farbę, co pozwala stripperowi na ciągłą pracę bez konieczności rozpuszczania farby, przez co zachowuje swoją skuteczność. Po filtracji kąpiel analizujemy i uzupełniamy odpowiednim preparatem. Tak prowadzony proces jest bardziej efektywny i ekonomiczny. W firmie Chemly istotna jest jakość procesu – zwracamy uwagę na wszystkie aspekty jakościowe, zarówno pod względem obrabianego detalu, kosztów, jak i obróbki ścieków.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Najszerzej stosowanym produktem do usuwania farby z felg aluminiowych jest Metalstrip 1333/1. Dla klientów, którzy nie mają możliwości grzania kąpieli, alternatywą jest produkt Metalstrip 3256, choć wymaga on większej ostrożności w stosowaniu.
    Oczekiwania klientów są jasne – proces powinien być tani, wydajny i bezpieczny. Kąpiel do usuwania farby powinna charakteryzować się długą żywotnością i być łatwa w regeneracji. Chemly oferuje środki chemiczne, które spełniają te wymagania, zapewniając szeroki zakres temperatur, łatwą filtrację i możliwość regeneracji.

    Optymalizacja procesu usuwania farby – studium przypadku

    Firma z branży odlakierowywania felg stała przed wyzwaniem zbyt długiego czasu trwania procesu usuwania powłoki lakierniczej. Istniejący środek do usuwania farby działający w zanurzeniu miał ograniczoną skuteczność przy niższych temperaturach, co prowadziło do wydłużenia cyklu i zwiększonych kosztów operacyjnych. Dodatkowo częste wymiany kąpieli zwiększały koszty. Jakie rozwiązanie było najlepsze w tym przypadku?

    Firma Chemly zaproponowała zastosowanie nowego, zaawansowanego środka chemicznego Metalstrip 1333/1 w połączeniu z dokładniejszym monitorowaniem procesu filtracji. Wdrożono moduł prasy filtracyjnej i pojemnik do sedymentacji, co umożliwiło regularne usuwanie farby z kąpieli, stabilizując jej działanie i wydłużając żywotność. Przebieg procesu wyglądał następująco:

    • dobór środka strippującego: po analizie technicznych potrzeb wybrano Metalstrip 1333/1 ze względu na jego szeroki zakres temperatur i skuteczność przy różnych powłokach lakierniczych;
    • optymalizacja procesu filtracji: zastosowanie prasy filtracyjnej pozwoliło na ciągłe usuwanie zanieczyszczeń i odzyskiwanie strippera. To wydłużyło żywotność kąpieli i ograniczyło zużycie chemikaliów, ale także zasugerowanie zastosowania prostego urządzenia mieszającego usprawniło odspajanie farby;
    • monitorowanie i regeneracja kąpieli: regularne analizy składu chemicznego kąpieli pozwoliły na uzupełnianie substancji i dostosowywanie zasadowości, co zapewniło stałą efektywność.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...