
Zrozumienie procesów korozji
Anodowanie jest procesem, który nadaje powierzchni aluminium i jego stopów trwały wygląd i ochronę przed korozją. Korozja to proces, w którym metal ulega powolnemu niszczeniu pod wpływem środowiska. W przypadku aluminium proces anodowania tworzy na powierzchni metalu ochronną warstwę tlenku glinu, która chroni go przed dalszym niszczeniem.
Różne formy korozji
Korozja może występować w różnych formach i może być spowodowana przez różne czynniki. Wyróżnia się dwa główne typy korozji: korozję chemiczną i elektrochemiczną. Korozja chemiczna zachodzi bez przepływu prądu, często pod wpływem suchych gazów lub pyłów.
Natomiast korozja elektrochemiczna aluminium i jego stopów jest procesem, w którym metal ulega niszczeniu pod wpływem elektrochemicznych reakcji zachodzących w obecności elektrolitu. Na powierzchni metalu zanurzonego w elektrolicie powstają miejsca, które zachowują się jak anody i katody. W stopach aluminium katodami są domieszki metali występujące w postaci odrębnych faz, takich jak magnez, tytan, żelazo, miedź czy mangan.
Proces korozji elektrochemicznej może być wynikiem działania mikroogniw, ale istnieją też przypadki, gdy ogniwo ma znaczne, widzialne rozmiary. Na przykład w aluminiowym zbiorniku z...
Treść dostępna tylko dla prenumeratorów
Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość
Zaloguj się
Zaloguj się do konta użytkownika.