• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 6(134)/2021

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  16.12.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Jakie oferuje szanse?

    Przemysł chemiczny posiada długą tradycję w dziedzinie automatyzacji procesów. Wspomagana komputerowo technologia sterowania i regulacji umożliwia precyzyjne dozowanie surowców, niezawodny nadzór nad dostawami energii oraz bezpieczne zarządzanie procesem. Cyfryzacja w przemyśle chemicznym zaistniała już kilkadziesiąt lat temu. Co zmieni się wraz z rozwojem w dziedzinie Chemia 4.0?

    Modele jako podstawa cyfryzacji w przemyśle chemicznym

    Możliwość przetwarzania dużych ilości danych w krótkim czasie umożliwia modelowanie złożonych systemów. Korzystamy z tego rozwiązania np. przy prognozowaniu pogody. Stąd też pochodzi stwierdzenie, że „modele się zgadzają”. Jeśli podobne narzędzia są wykorzystywane do modelowania w przemyśle chemicznym, to, zarówno procesy produkcyjne, jak i biznesowe, można zoptymalizować w niespotykanym dotąd stopniu. Modele różnią się znacznie od tych wykorzystywanych w meteorologii w jednym aspekcie: meteorolodzy obserwują i prognozują. Natomiast chemicy obserwują, prognozują i wpływają na procesy. W meteorologii, jeśli spodziewany jest kataklizm, należy zabrać ze sobą tylko to, co jest wartościowe. Z kolei w przemyśle chemicznym, jeśli reakcja chemiczna ma nastąpić, można ją zahamować. Model taki jest więc wirtualnym odpowiednikiem instalacji, systemu urządzeń itp.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    To, co dzieje się w rzeczywistości, odbywa się również cyfrowo

    Model cyfrowy jest zatem w stanie to zrobić, ponieważ jest stale zasilany informacjami o procesach i stanie instalacji. W ten sposób może obliczyć to, co nastąpi dalej. Jeśli odchylenie od stanu docelowego staje się widoczne, komputer przeciwdziała temu lub wywołuje alarm. Przemysł chemiczny bardzo dobrze zna ten sposób pracy. Cyfryzacja w chemii to także włączanie środowiska biznesowego i łańcucha dostaw w procesy cyfryzacji.

    Jaka przyszłość czeka świat pracy z cyfryzacją w przemyśle chemicznym? 

    Istotne jest, aby cyfryzacja skutkowała daleko idącymi zmianami w procesach pracy. Modelowanie procesów chemicznych w fazie rozwoju sprawia, że ​​budowanie prototypów i związane z tym kosztowne testy są zbędne. Monitorowanie w czasie rzeczywistym składu chemicznego surowców, mieszanin reakcyjnych i produktów końcowych sprawia również, że ​​laboratorium nie jest niezbędne. Przewidywalne sterowanie modelem to wstępne obliczenie ustawienia optymalnych wartości ciśnienia, temperatury, poziomu napełnienia, natężenia przepływu i stężenia, z uwzględnieniem szerokiej gamy wpływających wielkości zmiennych. To sprawia, że ​​konwencjonalne regulatory są zbędne. Także utrzymanie ruchu, zakupy, sprzedaż, księgowość i kadry doświadczają podobnych zmian w wyniku cyfryzacji. Prowadzi to często do instynktownego oporu ze strony pracowników, którym wcześniej powierzono daną pracę. To oni znają się najlepiej na procesach operacyjnych. Ta wiedza jest pilnie potrzebna w cyfrowym przemyśle chemicznym. Jednakże wymagania się zmieniają. Tak, jak stanowisko pracy operatora w znacznym stopniu przeniosło się z maszyn i urządzeń do sterowni, tak obszar działania urzędników i laborantów przeniesie się na monitoring i kontrolę procesów.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Cyfryzacja w przemyśle chemicznym

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...