Rys. 1. Śrutownica wirnikowa do blach i profili z automatycznym systemem załadunku, typ OWB-2500 (szerokość detali: do 2500 mm, wysokość: 700 mm, długość: do 12 000 mm).
Zakresy wymiarowe ładunku oraz asortyment detali potwierdza duże możliwości zastosowania tego typu śrutownic.
Kulownice wirnikowe typu KW
Jednym z ciekawych procesów, który znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle, jest proces obróbki powierzchni na zimno metodą kulowania (shot peening) śrutem kulistym twardym.
Głównym celem takiej obróbki jest wzmocnienie warstwy wierzchniej elementów narażonych na działanie obciążeń zmiennych oraz na ścieranie. Obróbce tej poddaje się różne przedmioty, jak: sprężyny talerzowe, śrubowe, płaskie, zaworowe, sprzęgłowe, osie i wały, wały korbowe, korbowody, koła zębate, stabilizatory, łopatki turbin i inne.
Proces kulowania w kulownicach wirnikowych zaliczamy do procesu dynamicznego polegającego na nagniataniu (zderzaniu) rozproszonymi elementami roboczymi (śrutem) powierzchni obrabianego materiału, przekazującymi mu swoją energię kinetyczną.
Dynamiczny proces kulowania realizowany jest w kulownicach wirnikowych KW produkcji IdeaPro, w których śrut kulisty wyrzucany jest przez wirniki rzutowe z prędkością 45÷80 m/s i uderza w obrabianą powierzchnię, wywołując trwałe plastyczne odkształcenia na powierzchni obrabianego przedmiotu.
Budowa i działanie kulownic wirnikowych typu KW (rys. 11, 12) wzorowana jest na typowych śrutownicach wirnikowych, które są w ofercie produkcyjnej IdeaPro.
Podstawowymi zespołami kulownic wirnikowych typu KW są wirniki rzutowe wyrzucające na powierzchnię obrabianego przedmiotu śrut z dużą energią.
Zasada działania kulownic typu KW z zamkniętym obiegiem śrutu, jak również wyposażenie dodatkowe, wzorowane jest na typowych śrutownicach wirnikowych produkowanych przez IdeaPro.
Kulowane przedmioty wymagają różnego stopnia utwardzenia powierzchni. Realizowane jest to przez zmianę czasu ich przebywania w strugach wyrzucanego przez wirniki rzutowe śrutu. Zastosowanie przemienników częstotliwości do regulacji obrotów silników wirników rzutowych umożliwia regulację energii kinetycznej wyrzucanego śrutu, a tym samym dynamiki procesu kulowania.
Komentarze (0)