• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 6(116)/2018

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  03.01.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Skorupy z orzecha włoskiego jako surowiec do otrzymywania granulatów.

    Skorupy z orzecha włoskiego jako surowiec do otrzymywania granulatów.

    Strona 3 z 4

    Granulaty ze skorupek orzechów

    Surowcem do wytwarzania granulatów są skorupki orzechów włoskich i innych odmian orzecha (czarny, pekan itp.). Granulaty otrzymane w procesie rozdrabniania ze skorupek orzecha włoskiego są najczęściej stosowanym medium do obróbki strumieniowo-ściernej (rys. 3). Jest to medium obróbkowe stosowane na szeroką skalę. W obróbce strumieniowo-ściernej zastosowanie znalazły ziarna o nominalnej wielkości od 0,4 do 4,8 mm w postaci frakcji ziarnowych, zgodnie z podziałem zamieszczonym w tab. 5.
    Podobnie jak w przypadku granulatów kukurydzianych nie są znormalizowane dokładnie wymogi dotyczące rozkładu ziarnowego poszczególnych frakcji granulatu. Podane w tab. 5 przedziały wielkości ziaren dotyczą frakcji nominalnej, a poszczególni producenci dostarczają granulaty odbiegające często od nominalnego zakresu wymiarowego. Mają oni też własne wymagania w tym zakresie. W tab. 6 zamieszczono przykład takich wymagań dla kilku wybranych frakcji granulatów orzecha włoskiego. Dopiero próby technologiczne obróbki strumieniowej z użyciem danego granulatu pozwolą dobrać jego odpowiednie uziarnienie do określonego procesu obróbki.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Oferowane granulaty orzecha zawierają nieregularne i ostrokrawędziowe ziarna. Niektórzy producenci oferują też okrągłe ziarna orzecha. Na rys. 4 zamieszczono zdjęcia dwóch wybranych granulatów orzecha włoskiego, mające zastosowanie w obróbce strumieniowo-ściernej.
    Wartości gęstości skorupek orzecha (około 1,28 g/cm3) oraz nieregularny kształt ziaren w granulatach mają wpływ na wartości gęstości nasypowych granulatów. Zawierają się one w zakresie 0,53–0,65 g/cm3. Wartości gęstości nasypowych poszczególnych granulatów badanego gatunku orzecha włoskiego są następujące: GN 07 – 0,54 g/cm3, GN 12 – 0,65 g/cm3, GN 20 – 0,65 g/cm3, GN 30 – 0,60 g/cm3, GN 80 – 0,57 g/cm3. Granulat orzecha włoskiego jest medium wielokrotnego użytku i jest biodegradowalne, a tym samym przyjazne środowisku naturalnemu.



    Tabela 5. Zakresy uziarnień podstawowych granulatów orzecha włoskiego [5].

    Tabela 6. Wymagania dotyczące uziarnienia wybranych granulatów orzecha włoskiego (w % wag. ziaren przechodzących przez dane sito) stosowanych przez firmę Composition Minerals Co. [7].

    Zakres zastosowania mediów roślinnych w obróbce strumieniowo-ściernej

    Wprowadzenie do praktyki obróbki strumieniowo-ściernej miękkich śrutów roślinnych miało swoje źródło w problemach armii amerykańskiej w czasie II wojny światowej z usuwaniem z powierzchni części silników, głównie lotniczych, takich jak tłoki, cylindry, warstw skoksowanego oleju [8]. Takie warstwy narastają w czasie użytkowania silników i z upływem czasu zakłócają pracę silników (rys. 5). Śruty roślinne okazały się skuteczne w usuwaniu tych warstw, jak również usuwaniu oleju i produktów korozji z powierzchni silników lotniczych. Amerykańska norma wdrożyła ten proces obróbki strumieniowo-ściernej i w następstwie tego powstała odpowiednia norma MIL-G-5634 [3]. Określa ona wymagania w stosunku do śrutów roślinnych (ang. soft abrasive grains) stosowanych do usuwania warstw zawęglonych z powierzchni metalowych oraz oczyszczania użytkowanych silników odrzutowych. W kolejnych latach stwierdzono uniwersalność śrutów roślinnych i zostały one wprowadzone do praktyki obróbki strumieniowo-ściernej również w innych procesach oczyszczania powierzchni [10]. Współcześnie śruty roślinne stały się bezpiecznym medium do obróbki delikatnych części oraz do usuwania zanieczyszczeń powierzchni oraz powłok malarskich z małym oddziaływaniem na materiał podłoża. Po takiej obróbce podłoże nie jest zmienione. Są one ścierniwem wielokrotnego użytku, chociaż są stosowane w otwartych systemach obróbki jako ścierniwo jednorazowego użytkowania. Śruty roślinne mogą być stosowane zarówno w oczyszczarkach pneumatycznych, jak i w wirnikowych.

    Trwałość ścierniw roślinnych jest w wielu przypadkach wyższa niż ścierniw mineralnych.
    Wskazują na to wyniki badań w urządzeniu typu KP-1 firmy Georg Fischer AG zamieszczone na rys. 6. Wysoką trwałością wyróżniają się granulaty z pestek moreli. Widoczny jest też znaczny wpływ pochodzenia produktu roślinnego na właściwości otrzymanego z niego granulatu. Trzy analizowane granulaty z pestek moreli różnego pochodzenia różnią się od siebie znacznie trwałością.
    Granulaty roślinne, szczególnie z orzecha włoskiego, wyeliminowały w wielu przypadkach obróbki strumieniowo-ściernej piasek kwarcowy. Takimi przypadkami było na przykład usuwanie farby, graffiti z powierzchni metalowych i budowli czy restauracja mostów, budynków, pomników. Są one też alternatywą dla śrutów z tworzyw sztucznych, szczególnie przy usuwaniu starych powłok malarskich. Stały się skutecznym medium do takich operacji obróbki powierzchni, jak: usuwanie powłok z karoserii samochodowych, oczyszczanie delikatnych form, armatury i silników elektrycznych przed przewijaniem, usuwanie wypływek z wyprasek z tworzyw sztucznych, odlewów ciśnieniowych z cynku i aluminium oraz akcesoriów elektronicznych. Stosowane są do oczyszczania silników samolotowych oraz turbin parowych. W przemyśle chemicznym i olejowych przy ich zastosowaniu oczyszczane są powierzchnie instalacji z oleju.
    Granulaty roślinne stały się podstawowym ścierniwem do restauracji budynków drewnianych, zarówno elewacji, jak i wewnętrznych elementów pomieszczeń (sufity drewniane) (rys. 7). Zastosowanie znajdują również do oczyszczania wewnętrznych elementów architektury pomieszczeń, jak na przykład kominków kamiennych zanieczyszczonych produktami spalania (rys. 8).

    GALERIA ZDJĘĆ

    Rys. 1. Kolba kukurydzy pozbawiona ziaren [3]: 1 – rdzeń, 2 – część zewnętrzna (plewy), 3 – warstwa twarda (drzewna).
    Rys. 2. Granulaty kukurydziane [5]: a) GM 08, b) GM 12.
    Rys. 3. Skorupy z orzecha włoskiego jako surowiec do otrzymywania granulatów.
    Rys. 4. Granulaty orzecha włoskiego [5]: a) GN 07, b) GN 12.
    Rys. 5. Tłok silnika ze stopu aluminium pokryty warstwą przypalonego zwęglonego oleju [9].
    Rys. 6. Trwałość śrutów roślinnych określona ilością przejść w urządzeniu KP-1 firmy Georg Fischer AG [9]: N – granulat orzecha włoskiego, A – granulat z pestek moreli (1,2,3 – morele różnego pochodzenia).
    Rys. 7. Oczyszczanie powierzchni elewacji drewnianej metodą obróbki strumieniowo-ściernej przy zastosowaniu granulatów kukurydzianych [11].
    Rys. 8. Kominek z obudową kamienną przed (a) i po obróbce strumieniowo-ściernej przy użyciu śrutów roślinnych (b) [12].

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...