• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 3(119)/2019

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  10.06.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 2 z 5


    Granat różowy plażowy.


    Granat brązowy skalny kruszony.

    Zalety granatu

    Granat almandynowy jest minerałem szeroko stosowanym do piaskowania i zwykle pochodzi z osadów (rzecznych lub plaż). Stosowanie granatu w stosunku do innych minerałów ma wiele zalet: może być używany zarówno do piaskowania na sucho, jak i na mokro i cięcia materiałów w strumieniu wody pod wysokim ciśnieniem (AWJ). Granaty tworzą wyraźne profile chropowatości i praktycznie nie osadzają się na powierzchni obrabianej i z tego powodu stosuje się je przed powlekaniem powłok ochronnych. Stosuje się je jako ścierniwo do czyszczenia zbiorników i innych zamkniętych przestrzeni, gdzie konieczne jest użycie ścierniwa o niskim pyleniu oraz tam, gdzie problemem jest zanieczyszczenie wody. Są również szeroko stosowane do obróbki aluminiowych, ocynkowanych i szklanych powierzchni, hangarów i w lakierniach przemysłowych. Te ścierniwa są również używane przed malowaniem proszkowym i do demineralizowania powierzchni.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Granat jest preferowany na całym świecie ze względu na czystość do 99% pod względem zawartości mineralogicznej. Podczas przetwarzania granatu nie są używane żadne chemikalia. Obojętny charakter tego naturalnego minerału zapewnia, że nawet powierzchnie z metali nieżelaznych nie są zanieczyszczane. 
    Granat jest bezpieczniejszy niż materiały ścierne zawierające żelazo, zwłaszcza że nie uszkadza elektromagnetyzmu składników podłoża oczyszczanego. Wyższa twardość i niższa łamliwość ziaren granatu dzięki zaokrąglonym, zakrzywionym krawędziom ziarnasprawia wolniejsze pękanie i szybszą wydajność cięcia. Odmiana aluwialnego (rzecznego i plażowego) granatu almandynowego tworzy znacznie lepszy profil chropowatości powierzchni. Niskie zasolenie ziaren ścierniw mniej zanieczyszcza powierzchnię oczyszczaną w czasie obróbki strumieniowo-ściernej, co powoduje mniejsze uszkodzenia powłok ochronnych z powodu tworzenia się rdzy podpowłokowej na oczyszczanej powierzchni. Niskie zasolenie granatu osiąga się dzięki wielokrotnemu płukaniu go świeżą wodą. 
    Niska wilgotność granatu ma duży wpływ na jego swobodny przepływ w przewodach i dyszach oczyszczarek pneumatycznych z powodu niezlepiania się ziaren ściernych, szczególnie w zimnym otoczeniu. Granat pakowany jest w podwyższonej temperaturze otoczenia, dzięki suszarkom i niskiej wilgotności pakowni w opakowaniu nie ma wilgoci. Możliwość recyklingu umożliwia wielokrotne użycie (6 do 8 razy) granatu po separacji okresowej zanieczyszczeń, która zapewnia mniejsze jego zużycie do 75% i umożliwia oczyszczenie dużo większej powierzchni. Jest to możliwe dzięki specjalnym okresowo działającym separatorom zanieczyszczeń granatu. Niski poziom powstającego pyłu pochodzącego z granatu zwiększa widoczność operatora oraz zmniejsza zanieczyszczanie powierzchni oczyszczanej i zanieczyszczanie środowiska naturalnego podczas obróbki konstrukcji stalowych. 
    Ze względu na bardzo trwałą strukturę krystaliczną granat ma bardzo niski procent rozbijania się cząstek ściernych. Cząstki ziaren granatu gwałtownie osiadają z powodu jego wysokiego ciężaru właściwego, co ułatwia zbieranie odpadu. Ścisłe przestrzeganie rozmiarów (granulacji) ziaren granatu zapewnia wyższą wydajność i niższe zużycie. Prędkość piaskowania (a tym samym całkowity czas pracy) jest wynikiem liczby uderzeń ziaren granatu w powierzchnię. Im większa liczba ziaren pada na powierzchnię, tym większy obszar może być pokryty w mniejszym czasie. Na przykład granat 30/60 Mesh zawiera około 11 milionów ziaren w kilogramie materiału ściernego, a grubszy 20 Mesh zawiera 1 milion ziaren na jednym kilogramie. Daje to dwukrotny wzrost szybkości czyszczenia przy użyciu granatu 30/60. Granat czyści szybko ze względu na dużą liczbę ziaren ściernych, prędkość i kształt ziaren uderzających w powierzchnię. Przyspieszenie i prędkość ziarna w strumieniu powietrza jest funkcją wielkości i masy ziarna ściernego. Mniejsze ziarna są łatwiej przyspieszane i nadają wyższą energię uderzenia w powierzchnię, zapewniają szybsze czyszczenie. Granat, dzięki unikalnej wielkości ziarna, zapewnia o wiele więcej aktywnych ziaren uderzających w powierzchnię, co powoduje znaczne zmniejszenie zużycia ścierniwa, zwykle o jedną trzecią w stosunku do tradycyjnych piasków i żużli. W ten sposób znacznie obniża się całkowitą ilość zużycia granatu. 
    Ziarna czyszczą głęboko w zagłębieniach i miejscach pofałdowanych, aż do gołego metalu, dokładnie usuwają całą rdzę, rozpuszczalne sole i inne zanieczyszczenia. Powierzchnia oczyszczona jest wolna od osadzania ziaren ścierniwa wbitych w powierzchnię i tworzy jednolitą, wysoko wyprofilowaną szorstkość o zwiększonej powierzchni, niezbędną dla silnego związania z nakładaną powłoką ochronną. Stopień oczyszczania powierzchni do poziomu Sa 3, czyli białego metalu („White Metal”), można łatwo uzyskać. Czyszczenie strumieniowo-ścierne za pomocą granatu jest idealne do oczyszczania nierównych powierzchni. 
    Granat ma tę zaletę, że jest chemicznie obojętny i jest skuteczny przy usuwaniu ciężkich minerałów. W przemyśle tekstylnym, podczas mycia kamieniami tkanin, jest stosowana obróbka strumieniowa granatem, który nie uszkadza tkanin, a bezpiecznie usuwa barwnik z powierzchni bez uszkodzenia tkaniny lub szwów. 
    Granat jest obojętny chemicznie, nietoksyczny i zawiera mniej niż 0,2% wolnej krzemionki. Nie stanowi zagrożenia krzemionką ani wymywaniem soli metali ciężkich, takich jak żelazo, miedź itp. lub radioaktywnymi zanieczyszczeniami. Niższe zużycie i możliwość recyklingu powoduje znaczne zmniejszenie ilości odpadów nietoksycznego produktu. Z powyższych powodów granat nie podlega jurysdykcji standardów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (OSHAS).
    Granat jest przyjaznym dla środowiska naturalnego mineralnym materiałem ściernym. Nie zawiera żadnych rozpuszczalnych w wodzie składników, które mogłyby zanieczyścić zasoby wodne. Używany na morzu nie zanieczyszcza wody ani dna morskiego, ani nie zakłóca życia w morzu. Nie zanieczyszcza środowiska ze względu na swój obojętny charakter i niską emisję pyłu. Posiada wysoką zdolność do recyklingu, a brak toksyczności skutkuje lepszym gospodarowaniem jego odpadami. Granat jest naturalnym minerałem, który zwracamy z powrotem ziemi, w przeciwieństwie do ścierniw z żużli odpadowych z przemysłowej rafinacji metali, które często zawierają niedopuszczalne poziomy toksycznych metali ciężkich, takich jak ołów, miedź, nikiel, cynk, arsen, kadm itp. Piasek kwarcowy został w Polsce zakazany 1 maja 2004 roku jako ścierniwo stosowane na sucho, tak jak ma to miejsce na całym świecie, ponieważ drobny pył może powodować krzemicę, tj. śmiertelną chorobę płuc, i został w USA powiązany z rakiem płuc.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...