Tabela 2. Zastosowania granatu w obróbce strumieniowo-ściernej.
Zastosowanie w piaskowaniu na mokro
Wysoka skrawność i trwałość ziaren ściernych przyczynia się do tego, że granat jest stosowany w obróbce strumieniowo-ściernej na mokro (6- do 8-krotne użycie), co pozwala na jego recykling, umożliwiający 75% odzyskiwanie ścierniwa zarówno w obróbkach suchych, jak i mokrych oraz przy cięciu AWJ. Ziarna granatu są mniej skrawne od elektrokorundów i węglika krzemu, co chroni drogie dysze urządzeń roboczych przed szybkim zużyciem poprzez wycieranie wnętrza otworu dyszy.
Granat, w celu usuwania starych powłok, jest obecnie dodawany do wody w urządzeniach pneumatycznych wspomagających powstawanie jego zawiesiny wodnej i wyrzucanie jej na zewnątrz urządzenia poprzez dyszę lub zasysanie granatu przez strumień wody o wysokim i bardzo wysokim ciśnieniu. Proces ten jest stosowany do szybkiego usuwania starych powłok lakierowych, oczyszczania metali, elewacji, cegły lub drewna, kamienia, betonu wodą pod ciśnieniem. Dodanie do strumienia wody granatu zwiększa dwukrotnie wydajność czyszczenia i umożliwia cięcie twardych materiałów oraz zmniejsza znacznie zużycie ścierniwa w stosunku do procesów suchych. Najczęściej stosowany jest tu granat o grubości ziaren od 0,1 do 0,6 mm (C i B).
Zastosowanie do przecinania materiałów strugą wody pod wysokim ciśnieniem z dodatkiem granatu, tzw. AWJ
Granat jest optymalnym ścierniwem, które znajduje zastosowanie w urządzeniach do precyzyjnego cięcia strumieniem wody ze ścierniwem pod ciśnieniem, tzw. abrasive water-jet (AWJ). Na optymalność obróbki składa się skrawność granatu wynikająca z jego wysokiej twardości, wysokiego ciężaru właściwego, ostrych krawędzi ziaren ściernych i wysokiej trwałości oraz możliwości deponowania na składowiskach komunalnych. Cięcie strumieniem wody to metoda obróbki materiału polegająca na wykrawaniu detali z blach i odlewów za pomocą strumienia wody zmieszanego z granatem pod wysokim ciśnieniem. Metoda ta pozwala na cięcie takich materiałów, jak: stal konstrukcyjna, stal szlachetna, metale kolorowe, kompozyty, ceramika, szkło, włókna szklane, kamień, tworzywa sztuczne, różne gatunki drewna i inne materiały. Najczęściej stosowany jest tu granat o granulacjach: 80 Mesh, 120 Mesh oraz do precyzyjnego cięcia, np. szkła i ceramiki, granat 240 Mesh.
Komentarze (0)