Filtracja wody
Granat jako naturalny ciężki minerał skutecznie zmiękcza wodę. Grubsze ziarna 12/40 granatu czarnego są wykorzystywane jako złoża filtracyjne w oczyszczaniu ścieków przemysłowych i komercyjnej filtracji wody. Granat jest prawdopodobnie najbardziej opłacalną alternatywą dla złoży do filtracji wody, ponieważ złoże filtracyjne szybciej się regeneruje. Ponadto jest także skuteczny w eliminacji ciężkich minerałów. Ma też tę zaletę, że jest chemicznie obojętny, a zawracany do ponownego obiegu prowadzi do dłuższej eksploatacji w uzdatnianiu wody.
Tabela 3. Zastosowanie granatu do cięcia materiałów w procesie AWJ.
Zastosowanie w polerowaniu
Mikroproszek granatu firmy REWA o granulacji poniżej 50 µm jest stosowany do polerowania powierzchni szklanych. W połączeniu z wodą tworzy zawiesinę, która doskonale usuwa zarysowania i inne uszkodzenia powierzchni. Mikroproszek ten ma zastosowanie w polerowaniu szkła i soczewek, reflektorów i szyb samochodowych, luster, precyzyjnych części metalowych, a także biżuterii.
Zastosowanie do wyrobów nasypowych (papierów ściernych)
Ziarna ścierne granatu są bardzo przydatne do wytwarzania powlekanych (nasypowych) materiałów ściernych (papiery, taśmy), które są stosowane do szlifowania m.in. metalu i drewna. Papier ścierny jest głównie używany do przygotowania powierzchni do malowania oraz usuwania cząstek korozji i erozji.
Marek Marcinkowski
Komentarze (0)