Zakres zastosowań ścierniw żużlowych w obróbce strumieniowo-ściernej
Ścierniwa żużlowe można określić jako lokalne medium obróbkowe. Są to bowiem ścierniwa stosowane z reguły na terenie kraju, w którym są wytwarzane. Wynika to głównie z faktu, że są to tanie ścierniwa, a koszt ich transportu z miejsca wytwarzania do miejsca użytkowania jest często porównywalny z ich ceną u producenta, a przy dużych odległościach znacznie tę cenę przewyższa. Z tego powodu rynek polski jest zdominowany przez ścierniwo żużla pomiedziowego. Wytwarzanie na dużą skalę miedzi w Polsce powoduje, że powstają w dużych ilościach żużle pomiedziowe.
Wieloletnie prace badawcze i wdrożeniowe prowadzone w kraju umożliwiły opracowanie i wdrożenie technologii wytwarzania granulatów żużla pomiedziowego o właściwościach odpowiadających wymogom obróbki strumieniowo-ściernej. Pierwsze próby zastosowania granulowanego żużla pomiedziowego w tej obróbce były przeprowadzane w 1976 roku [33]. Obecnie tysiące ton tego ścierniwa jest zużywane w polskim przemyśle. Podobna sytuacja jest z pozostałymi żużlami metalurgicznymi, które użytkowane są głównie w krajach, w których wytwarzany jest na dużą skalę dany metal. Żużel pomiedziowy zużywany jest w dużych ilościach na przykład w Iranie, żużel żelazochromowy w Indiach, zaś żużel poplatynowy w RPA. Ścierniwa żużla wielkopiecowego wykorzystywane są w dużych ilościach w obróbce ściernej w Korei Płd. i pobliskich krajach azjatyckich, gdyż w Korei wytwarzane są duże ilości śrutu metalurgicznego PS Ball metodą granulacji na sucho SAT [16]. W USA istnieje bardzo duża oferta ścierniw z żużla paleniskowego o właściwościach dostosowanych do wymogów obróbki strumieniowo-ściernej [22, 23].
Wszystkie analizowane ścierniwa żużlowe mają w znacznym stopniu wspólny zakres zastosowania w obróbce strumieniowo-ściernej. Ten zakres obejmuje głównie przygotowanie powierzchni pod powłoki ochronne poprzez usuwanie rdzy, zgorzeliny, brudu oraz starych powłok malarskich i z tworzyw sztucznych różnych przedmiotów, urządzeń i instalacji. Są to przede wszystkim:
- stocznie, a w nich statki nowo budowane i remontowane, w tym czyszczenie blach, kadłubów statków, konstrukcji stalowych i elementów wyposażenia,
- konstrukcje lądowe i wodne,
- zakłady chemiczne, rafinerie, zbiorniki magazynowe,
- rury, przewody rurowe,
- mosty, wiadukty,
- zapory, tamy, śluzy,
- baseny, oczyszczalnie wody i ścieków,
- powierzchnie ogrzewcze kotłów,
- zakłady przemysłowe: konserwacja konstrukcji stalowych, urządzeń i instalacji,
- powierzchnie niemetalowe, w tym konstrukcje betonowe, budynki, stropy, fundamenty, fasady budynków.
Komentarze (0)